Zbigniew Kalina, rodák z Karviné, je absolventem Hereckého studia Mileny Asmanové při Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Od roku 1999 do roku 2001 byl v angažmá Těšínského divadla a v letech 2002 až 2004 působil v Městském divadle Karlovy Vary. Od září roku 2004 je členem souboru Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami. Znají jej i televizní diváci z filmu Crash Road (Tomáš) a zahrál si postavu Režiséra v jedné povídce z cyklu To nevymyslíš. Je loňským držitelem Ceny Thálie za rok 2008 v kategorii pro mladé herce do 33 let. V Divadle J.K. Tyla v Plzni hostuji již ve dvou inscenacích – jeho zdejším debutem byl Ching Ho v muzikálu Hledá se muž Zn.: Bohatý! a nyní se výrazně uplatňuje také v několika rolích současného plzeňského muzikálového trháku Spamalot. Před jednou z repríz jsme jej požádali o krátký rozhovor.

Počítám-li dobře, máte ve Spamalotu pět rolí: Historik, Francouzský strážný, Ještě žijící Fred, Potulný zpěvák a Princ Herbert. Která je pro vás tou nejoblíbenější?

Každá je úplně jiná, každá vyžaduje značnou míru stylizace a každá má svůj půvab: jako Historik – komentátor si užívám hru s rekvizitami, jako francouzský posměváček se mohu s gustem pošklebovat natvrdlým Angličanům, jako zpěvák v družině rytíře Robina si zase vychutnávám nádherný text, kterým opěvují jeho zbabělost. Princ Herbert je poslední, nejvíc rozvinutá role, člověk se na ní může nejvíc vyřádit. Možná tedy tu mám nejraději.
Podstatné je ale to, co všechny postavy spojuje: typický monty – pythonovský humor. Je jiný než český humor, ale tím, jak Monty Pythonům není nic svaté a dokáží shodit úplně všecko, je nám blízký, což reakce premiérových diváků potvrdila. Jenže to byla v hledišti spousta divadelníků, takže jsem byl zvědavý na reprízy, jak to vezme Plzeň. A diváci obvykle reagují skvěle.

Mě překvapil Spamalot už nábojem, jaký měl na zkouškách. Bez kostýmů, bez dekorací, a přesto už z jeviště proudila radost a energie. To není zrovna obvyklé.

Celý ansámbl to ohromně bavilo, všem ten humor přirostl k srdci a všechny ta tvůrčí atmosféra doslova pohltila. Do poslední chvíle se ještě vymýšlely různé fóry, drobnůstky – kostýmy se povedly, scéna taky – myslím, že to všechno klape. Sešla se tu bezvadná parta lidí, kteří si dělají legraci z historie, nejrůznějších legend, české i světové muzikálové scény, a především sami ze sebe.

Plzeň se tedy zařadila mezi vaše oblíbené štace?

Podruhé tady hostuju – a hrozně rád. Pracovat s plzeňským souborem je pro mě čest.

Foto: Pavel Křivánek

1) Spamalot – záběr ze hry
2) Spamalot – Zbigniew Kalina s Janem Křížem
3) Hledá se muž. Zn.:Bohatý! – Bun Foo a Ching Ho (Jiří Untermüller a Zbigniew Kalina)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň