Jak jsme vás už informovali, velkou muzikálovou událost letos chystá Divadlo Hluboká nad Vltavou v produkci Zdeňka Pikla. Na nádvoří zdejšího slavného zámku se odehraje světová premiéra muzikálu Casanova, který speciálně pro tento exteriér píší hudební skladatel Zdeněk Barták a libretista Petr Markov. Nový muzikál by tak měl navázat na divácky oblíbené tituly z let minulých – Jednu noc na Karlštejně a Romea a Julii. Nedávno proběhly konkurzy na hlavní i vedlejší role v novém projektu. Jejich výsledek ukazuje, že se produkce výrazně profesionalizuje a vedle již osvědčených herců se v obsazení objeví také řada hvězd muzikálové, operní a televizní scény.

Osoby a obsazení muzikálu CASANOVA:

Giacomo Girolamo Casanova de Seingalt: Zdeněk Pikl, alternace bude doplněna

Giacomo (10letý Casanova): Filip Antonio, Jan Franc, Daniel Trnka

Girolamo (Casanova v nejlepších letech): Jan Kopečný, Lukáš Randák, Pavel Šturma

Hrabě Josef Emanuel Valdštejn: Jaromír Adamec, Dalibor Tolaš

Hraběnka Karolína z Bubna: Dita Hořínková, Iva Hošpesová

Komtesa Adéla Bullitová: Lucia Jagerčíková, Eliška Ochmanová

Líza: Zuzana Benešová, Michaela Nosková

Bednář: Radovan Snítil, Luděk Šindelář

Markýz, hrabě Branicky: Zdeněk Klusák, Petr Šudoma

Paula: Věra Pašková, Dagmar Volfová

Aneta: Nikol Kouklová, Michaela Talašová

Teresa: Kristýna Bečvářová, Jana Michalová

Autora hudby Zdeňka Bartáka jsme se zeptali, proč si zvolil jako námět pro svůj nový muzikál právě Casanovu a s kým na této novince spolupracuje:

“Toto téma kolem mě kroužilo již celou řádku let a ke zpracování do muzikálové podoby se přímo nabízí. Jeho převedení do divadelní podoby ale nebylo vůbec nic jednoduchého. A tak teprve, když můj osvěčený scénárista a textař Petr Markov přišel na nápad, jak celý tento příběh ztvárnit na jevišti, bylo rozhodnuto. Producent Zdeněk Pikl a jeho soubor jsou pro mě zárukou velké profesionality, kterou prokázali už při uvádění mých muzikálů Jedna noc na Karlštejně a Romeo a Julie, které se zde pravidelně hrají již pět let. Proto jsem se rozhodl jim věnovat tento muzikál a svěřit jim jeho premiérové uvedení v režii Davida Codyho. Oni, a hlavně vynikající diváci, si to určitě zaslouží. Kromě nich mě ještě popohání další z mých dlouholetých spolupracovníků, můj syn Daniel, který vytváří hudební aranžmá a natáčí komletní hudbu k tomuto muzikálu. Držte nám palce, ať světová premiéra 6. července na Hluboké dobře dopadne,” přeje si Zdeněk Barták.

Jak tvůrci nového muzikálu uvádí, jméno Casanova, stejně jako Don Juan, je synonymem pro dobyvatele ženských srdcí.

“Kdyby náš muzikál líčil pouze jeho milostné avantýry, mohla by to být pěkná nuda. My ale chceme v Casanovovi vidět především galantního muže ze staré školy, který ženy nevyužíval pouze pro svou rozkoš, ale spíš jako mecenášky, přímluvkyně, a často dokonce jako zdroj cenných informací, ze kterých těžil jako diplomat a špión. Náš příběh se odehrává na sklonku jeho života, kdy působil jako knihovník na Duchcově,” líčí svůj přístup k látce libretista Petr Markov.

Přestože Casanova napsal dvaatřicet knih, proslavil se až svojí autobiografií “Historie mého života”, kterou sepsal na již zmíněném Duchcově. A právě Casanovova “cesta ke slávě” i životní moudrosti bude hlavním motivem nového komediálně laděného muzikálu.

Ilustrační foto:

1) Logo muzikálu Casanova
2) Soňa Švihelová – konkurz do muzikálu Casanova
3) Josef Hrubý – Zdeněk Barták v klubu Divadla Hybernia
4) Archivní portrét Casanovi