Jak jsme vás již informovali, obohatí koncem května pražskou muzikálovou scénu další titul – muzikál Casanova hudebního skladatele Zdeňka Bartáka a textaře Petra Markova. Proslulý svůdník se hned ve třech generacích poprvé představil v této podobě během letních prázdnin na zámku Hluboká nad Vltavou, nyní se o jeho další osud postará producent Oldřich Lichtenberg a režisér Filip Renč. Pražská premiéra se uskuteční 23. května v Divadle Broadway. Než se tak stane, je samozřejmě nutné vybrat představitele hlavních i vedlejších rolí. Proto se minulý týden uskutečnil v Praze dvoudenní casting, který napověděl, kdo by se v novém projektu mohl objevit. Více už prozrazuje sám spoluautor Zdeněk Barták:

Kolik lidí se ucházelo o role v muzikálu Casanova?

Přišlo kolem sto třiceti zpěváků a tanečníků. Mile nás překvapil nejen velký zájem umělců, ale také skutečnost, že už na konkurzy nechodí tolik lidí „jen tak z ulice“, aniž by vůbec věděli, co to znamená vystupovat v muzikálu. Nějaký exot se samozřejmě na každé takové akci najde, ale potěšilo nás, že ubylo těch, kteří jdou tak nějak jenom kolem, a vlastně všechny ostatní zdržují. Nastavili jsme podmínky dost přísně, všichni uchazeči se museli naučit písně přímo z Casanovy. Pár lidí jsme kvůli tomu museli vyřadit, ale nás opravdu tentokrát nezajímalo, jak zpívají písně z Bídníků nebo Kleopatry, chtěli jsme rovnou vidět, jestli se hodí pro náš současný projekt. Když jsme je proklepli po pěvecké a herecké stránce, chopila se jich temperamentní choreografka Petra Parvoničová – a pot ze všech tekl proudem…

Které ze známých tváří na konkurz přišly?

Krom už obsazených zpěváků (Josef Vojtek, Dita Hořínková, Marián Vojtko) přijelo nejen hodně lidí z původní verze Casanovy na Hluboké, ale i řada známých muzikálových interpretů. Určitě na někoho zapomenu, ale objevili se tu například Radka Fišarová, Kateřina Nováková, Petr Dopita, Zuzana Benešová, Eliška Ochmanová, Jana Tesařová, Filip Antonio a další. Některé umělce ještě oslovíme přímo, například v komické úloze Bednáře bychom rádi viděli Zdeňka Izera.

Kdy budeme znát kompletní obsazení Casanovy?

Druhá část konkurzu se uskuteční 19. března od 10 hodin opět na scéně Divadla Broadway. Pak proběhne finální výběr, protože už 2. dubna začíná Filip Renč naplno zkoušet.

Připomeňme, že děj muzikálu se odehrává na sklonku života světoznámého milovníka, kdy působil jako knihovník na Duchcově. Odtud diskutoval o politice a filosofii s největšími osobnostmi své doby, jakými byli například Voltaire, Jean – Jacques Rousseau, carevna Kateřina Veliká, psal knihy a samozřejmě i v pozdním věku budil pozornost přítomných dam. Muzikál však formou hudební komedie nelíčí pouze Casanovovy milostné avantýry, ale chce v něm vidět především galantního muže ze staré školy, který ženy nevyužíval jen pro svou rozkoš, ale spíš jako mecenášky, posluchačky a přímluvkyně, ze kterých těžil dokonce informace jako diplomat a špión.

Foto:
Vítězslav Sladký (konkurz)
Josef Hrubý (Zdeněk Barták)