Úplně poprvé zazní na českém jevišti muzikál jedné z nejslavnějších světových autorských dvojic, Mozart! libretisty Michaela Kunzeho a hudebního skladatele Sylvestera Levaye.
Přestože jejich muzikály Elisabeth, Rebecca, Mozart! nebo Marie Antoinette patří již k zlatému divadelnímu fondu, pozornosti českých producentů z jakéhosi záhadného důvodu zatím unikaly. Až nyní Městské divadlo Brno v překladu známého textaře Michaela Prostějovského a v režii Stano Slováka nastudovalo dramatické fragmenty ze života jednoho z nejgeniálnějších hudebních skladatelů všech dob v moderním muzikálovém hávu. Hudebním supervizorem brněnské inscenace je Caspar Richter, kterého lze v mezinárodním kontextu považovat za levayovského specialistu, neboť stál u zrodu hudebního nastudování několika titulů tohoto autora. Doufejme, že Mozart! je pouze první vlaštovkou na české scéně a že se brzy dočkáme i nejslavnějšího díla z tvůrčí dílny Kunze – Levay, muzikálu Elizabeth.

Pro zajímavost jen zopakujme, že textař, libretista a spisovatel Michael Kunze se narodil 9. listopadu 1943 v Praze, ale hned po druhé světové válce byla jeho rodina, byť antifašisticky zaměřená, vysídlená do Německa. Kunze proto vyrůstal v Mnichově a na přání rodičů vystudoval práva. Brzy však začal psát texty písní, a to pro takové hvězdy, jako je Udo Jürgens, Gilbert Bécaud, Julio Iglesias nebo Nana Mouskouri. Divadelní slávu mu přinesly už překlady muzikálů Evita, Cats, Fantom Opery, Mamma Mia, Chorus Line, The Lion King nebo Aida, počátkem 90. let pak začal psát tituly vlastní. Do němčiny také přeložil Draculu Karla Svobody, s nímž se přátelil a autorsky spolupracovali na nerealizované popové opeře Rasputin. Je autorem většiny německých textů písní Karla Gotta i populárních Zvonků štěstí, které pro Gotta a Darinku Rolincovou napsal Jiří Zmožek se Zdeňkem Rytířem.

Muzikál Mozart! byl uveden ve světové premiéře ve Vídni v roce 1999 a následně pak v Hamburku, Budapešti, Tokiu… Jde nejen o biografický příběh slavného skladatele, nýbrž boj génia s průměrností, o jeho střet se společností, o jeho snaze osvobodit se z pout konvencí, peněz a moci, rodiny, včetně vlastního otce, Leopolda Mozarta, a stát se nezávislým tvůrcem. Jakožto umělecky založený člověk se stává snadným terčem pomluv, lží i lákadlem k intrikám. S mladým Wolfgangem vystupuje na jevišti i malý genius, zázračné porcelánové dítě, s nímž je umělec neustále během svého života konfrontován – perfektní rokoková porcelánová figurka oproti člověku a kontroverznímu umělci, který hraje karty, holduje alkoholu, miluje, sní, pere se o svou svobodu.

OSOBY A OBSAZENÍ:
Wolfgang Mozart: Aleš Slanina / Dušan Vitázek / Lukáš Janota
Amadé, porcelánové dítě: Marek Hurák / David Žák
Malá Nanynka: Klára Rotterová / Hana Sapáková
Leopold Mozart: Jan Ježek / Michal Šebek
Nanny: Marta Prokopová / Ivana Skálová
Hieronymus Colloredo: Petr Gazdík / Jiří Mach
Hrabě Arco: Jan Apolenář / Lukáš Vlček
Cecilie Weber: Lenka Bartolšicová / Monika Havlíčková
Konstance Weber: Johana Gazdíková / Hana Holišová
Baronka von Waldstätten: Jana Musilová / Markéta Sedláčková
Aloisie Weber: Kateřina Krejčová / Lucie Šauerová
Josefa Weber: Tereza Martinková / Svetlana Slováková
Sofie Weber: Eva Jedličková / Andrea Březinová
Fridolin Weber, Johann Thorwart, Dr. Mesmer: Rastislav Gajdoš / Tomáš Sagher
Konstance Nissen, Anna Marie Mozart: Petra Kocmanová / Květoslava Ondráková
Emanuel Schikaneder: Milan Němec / Jakub Przebinda
a další

Česká premiéra 3. a 4. října 2009 na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Díky naší spolupráci s paní Lucií Broučkovou a panem Jefem Kratochvilem si již nyní můžete prohlédnout několik fotografií z inscenace Mozart!, další naleznete v galerii po premiéře. Těšit se můžete rovněž na naší reportáž z mimořádné tiskové konference s oběma světoznámými autory.

Foto: Jef Kratochvil
1) Dušan Vitázek a Marek Hurák
2) Hana Holišová s Dušanem Vitázkem
3) Michal Šebek a Ivana Skálová
4) Aleš Slanina
5) Jan Ježek a Dušan Vitázek