Devět let po tragickém úrazu vydává zpěvák, klavírista a hudební skladatel Richard Pachman svojí druhou částečně autobiografickou knihu. V roce 2000 jeho velmi slibně nastartovanou hudební kariéru přerušila tragická náhoda, když se chtěl vodou z lahve občerstvit po delší cestě. Netušil, že se v ní nachází louh… Do jeho života rázem vstoupila dosud netušená vidina smrti.
Na osudovou chybu sám vzpomíná: „Přijel jsem k přátelům na venkov, kde jsem se omylem napil tekutiny s PH 14. Do láhve od Dobré vody totiž někdo přelil chemikálii do myčky a zapomněl jí označit.“ Jeho jícen se stal následkem poleptání neprůchodným, takže nedokázal dlouhé měsíc pozřít jediné sousto a dokonce nemohl ani polknout sliny. Hrozilo, že operace nenávratně poškodí hlasivky. Naštěstí zákrok dobře dopadl a Richard začal opět zpívat, byť léčba trvala déle než rok. V roce 2004 na základě této události vyšla jeho prvotina „Jak chutná bolest“ a populární zpěvák a skladatel se začal také více věnovat výtvarnému umění, duchovním hodnotám a esoterice.

Téměř pět let po vydání zmíněné první knihy autor cítil potřebu podívat se na své životní křižovatky s delším odstupem a podělit se s čtenáři o své myšlenky, které často probírá s publikem v rámci pořadů „Setkání s Richardem Pachmanem“. Své posluchače nachází většinou v klubech, menších divadlech, kaplích, esoterických centrech a literárních kavárnách. Mnozí jeho příznivci za ním váží cestu i do vzdálených míst po celé republice.
Vznikla tedy další kniha s názvem „Jak chutná život,“ jejímž hlavním mottem je myšlenka „Jen ten, kdo se dotknul smrti, může ocenit pravou chuť života“. První tři kapitoly rekapitulují poúrazové období, zaměřují se na psychiku pacienta i nutnost pozitivního myšlení při řešení zdravotních problémů. Osou knihy jsou autorovy osobní prožitky, ale zrcadlí se v ní i příběhy lidí z jeho okolí.

Děj knihy není v žádném případě pesimistický, byť se v ní často objevuje téma smrti, umírání i smíření se s vlastní smrtelností. Zajímavá je jistě i kapitola věnovaná Mistru Janu Husovi, jehož osud už Richard Pachman zobrazil ve svém muzikálovém oratoriu. Tato část je prezentována čtenářům formou fiktivní korespondence mezi autorem a zmíněným velikánem české historie. Asi nejhumornější kapitolou pak budou zápisky z návštěvy Ruska, plné ruských kontrastů, protikladů i pověstné srdečnosti. Poutavou četbu nabízí i příběh ze starého Egypta, který vypráví formou snu osud Amuse, syna Ramsese II., včetně popisu staroegyptských svátků a rituálů. Tato část knihy předznamenává Richardovo další chystané album, které vyjde právě pod názvem Egypt.
Celá kniha pak končí kapitolou, která shrnuje autorovy názory, jak v životě najít harmonii, klid a především štěstí.

Křest Knihy „Jak chutná život“ našeho spolupracovníka a kamaráda Richarda Pachmana proběhl 24. září v Celebrity Café na Vinohradech a členové redakce tohoto magazínu samozřejmě patřili mezi první gratulanty. Kmotrami knihy se staly zpěvačka a moderátorka Martina Kociánová, herečka Laďka Něrgešová a spisovatelka Hana Höschlová, nechyběly samozřejmě ani další osobnosti z řad častých autorových spolupracovníků.
Limitovaná edice knihy vychází s přiloženým CD „PACHMAN.CZ (THE BEST OF 1990-2010)“. Toto CD nyní vychází pouze jako příloha knihy, jako dvojset CD + DVD vyjde oficiálně až koncem roku 2010. Se svou knihou navštíví Richard Pachman i další města – 21.10. Litomyšl, 22.10. Olomouc, 23.10. Prostějov, 26.10. Plzeň, 4.11. Mladá Boleslav, 5.11. Říčany a 18.11. Benešov.

Foto: Josef Hrubý