CARMEN
Poměrně „nečekaně“ se minulý týden objevil v Praze americký hudební skladatel Frank Wildhorn, autor muzikálů Jekyll a Hyde, Dracula, Svengali, The Civil War, The Scarlet Pimpernel, Camille Claudel nebo Cyrano de Bergerac. Samozřejmě zavítal do Hudebního divadla v Karlíně, aby inspekčně zhlédl s určitým odstupem od premiéry středeční reprízu svého muzikálu Carmen, který se v Praze hraje od října loňského roku.
Světoznámý skladatel chce pozvat do Prahy producenty asi desítky broadwayských divadel a představit jim nejen své dílo, které mělo v Čechách světovou premiéru, ale také Lucii Bílou, která zpívá titulní roli. Podle dostupných informací se snaží naší několikanásobnou „slavici“ přesvědčit, aby alespoň pohostinsky vystoupila v některém z jeho děl v New Yorku. Ta ale v několika rozhovorech uvedla, že se zatím do Ameriky nechystá a ani nemá čas se kvůli pracovnímu vytížení zdokonalovat v angličtině, což je podmínkou pro vystupování v zahraničí.
Další den se Frank Wildhorn sešel s Václavem Noidem Bártou, pro kterého napsal několik songů na jeho připravovanou sólovou desku, která by měla vyjít na podzim.
„Spolupráce s Lucií Bílou a Noidem na muzikálu Carmen Franka tak uchvátila, že by s nimi rád pracoval na dalších projektech,“ sdělil tiskový mluvčí karlínského divadla Tomáš Matějovský.

BARON PRÁŠIL
Pražské Divadlo Hybernia zatím odložilo premiéru muzikálu Baron Prášil Zdeňka Bartáka /hudba/, Petra Markova /libreto/ a Filipa Renče /scénář/ z podzimního termínu zřejmě na začátek února příštího roku. Důvodem je údajně slibný komerční úspěch Draculy. Z muzikálu Baron Prášil už zazněla jedna píseň během sólového koncertu Mariana Vojtka, který by se měl při jevištním uvedení objevit v titulní roli. Doufejme, že o tento slibný titul nepřijdeme definitivně.

JOHANKA Z ARKU
Populární muzikál Johanka z Arku se vrátí na jeviště, tentokrát do divadla Kalich. Jak našemu magazínu sdělil tiskový mluvčí Jaroslav Panenka, premiéra se uskuteční 14.září 2009. Dnes se konala v Kalichu první tisková konference, které se zúčastnili jeho tvůrci Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová, ředitel divadla Michal Kocourek, obě staronové představitelky titulní role Lucia Šoralová a Bára Basiková či Kamil Střihavka a Vilém Čok. Zároveň byl zahájen předprodej vstupenek. Divadlo Kalich dokonce na svém webu uspořádalo anketu, zda si diváci přejí návrat Johanky, která dopadla kladně. Příprava začne po konkursech, jenž proběhnou už 1.-3. dubna. Jaké změny Johanku čekají, vás samozřejmě budeme informovat.

MONA LISA
Jak jsme vás již informovali, produkce muzikálu Mona Lisa, který se už dva týdny hraje v Divadle Broadway, se rozhodla pro zkrácení extrémně dlouhého díla. Nakonec Mona Lisa nebyla „osekána“ o avizovaných 40 minut, ale zhruba o polovinu. Diváci určitě nepřijdou o důležité části děje ani o žádný z hitů. Mírně upraveny byly sekvence z radnice, vypuštěna byla jedna scéna z hospody, první výstup s malováním a zkrácena byla také oslava narozenin Lisy. Muzikál by tak měl získat větší spád. Naši recenzi původní verze snadno najdete v sekci RECENZE.
Mona Lisa není první /a určitě ani poslední muzikál/, který se po premiéře dodatečně krátí. Nedávno podobný osud potkal na prknech Divadla Ta Fantastika kupříkladu muzikál Němcová!

Foto: Hudební divadlo Karlín /Carmen/ a archiv Divadla Ta Fantastika /Lucia Šoralová v původní verzi Johanky z Arku/