Každý příznivce muzikálu se už nutně musel setkat s tvorbou kostýmního návrháře Romana Šolce, který patří v současnosti mezi nejvyhledávanější divadelní výtvarníky a “oblékl” většinu pražských muzikálových produkcí z poslední doby. Pokud se vám jeho díla líbí, neměli byste chybět na výstavě jeho kostýmních návrhů v kavárně Západočeského muzea v Plzni, která potrvá až do 30. září.

Roman Šolc z úspěšné kariéry profesionálního tanečníka přešel plynule k práci divadelního výtvarníka. Jak sám uvádí, tanečník ví, že se baletu nemůže věnovat profesionálně celý život. Navíc přišly zdravotní potíže. Chtěl zůstat u divadla a výtvarná činnost jej vždy bavila. Navrhování kostýmů se věnuje systematicky od roku 1998. Během uplynulých 10 let oblékl neuvěřitelnou řadu především baletních a muzikálových inscenací po celé České republice. Už několik let spolupracuje pravidelně s Národním divadlem v Praze, v Brně, se Státní operou Praha, ale i s Divadlem J. K. Tyla v Plzni. Právě pro plzeňské divadlo vytvořil kostýmy k baletům Někdo to horké rád, Dáma s kaméliemi a Čachtická paní. Spolupracoval i se zdejším souborem muzikálu a operety na inscenacích Řek Zorba a Koločava. Je rovněž podepsán pod celou řadou pražských muzikálových produkcí: Tři mušketýři, Golem, Angelika, Kleopatra, Adéla ještě nevečeřela, Švejk, Mona Lisa nebo Kladivo na čarodějnice. Jeho kostýmy nahradily také původní kostýmy Theodora Pištěka v nové inscenaci Svobodova muzikálu Drákula. V jeho kostýmech proto vystupují nejzářivější hvězdy české pop music. Na svém kontě má i první zkušenost s českým filmem. V roce 2008 byl osloven ke spolupráci na filmu Filipa Renče Hlídač č. 47. V muzejní kavárně jsou prezentovány především jeho práce pro plzeňskou scénu, ale prohlédnut si zde můžete i jeho návrhy kostýmů současných pražských muzikálů.

Už 17.června uvede balet Národního divadla v Praze na Nové scéně v jeho kostýmech baletní triptych Extrém. Odpočinek Romana Šolce ale nečeká ani během letních prázdnin. Už v polovině září bude mít premiéru klasická opereta Polská krev v Hudebním divadle Karlín, kostýmovat bude také obnovenou inscenaci muzikálu Johanka z Arku, nový muzikál Baron Prášil nebo balet Faust, který chystá Národní divadlo v Praze.

Z VÝSTAVY PRO VÁS CHYSTÁME NOVOU FOTOGALERII. KAVÁRNA JE OTEVŘENA OD PONDĚLÍ DO PÁTKU 10-18 HODIN.

Foto: Michal Škvor (Dracula v kostýmu Romana Šolce) a archivní portrétní snímek