Druhá nejprestižnější česká divadelní ocenění, vedle vyhlašovaných Cen Thálie, už našla své majitele. Ceny Alréda Radoka každoročně uděluje Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-Pont a časopisem Svět a divadlo. Záznam z letošního ceremoniálu mohou diváci sledovat 20. března ve 22 hodin na ČT2.
Slavnostní večer se konal na jevišti pražského Divadla Kolowrat a moderoval jej herec Činoherního studia Ústí nad Labem a Divadelního spolku Kašpar Marek Němec.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ

INSCENACE – Obludárium, Divadlo bratří Formanů

ČESKÁ HRA – Václav Havel: Odcházení
Divadlo Archa v Praze

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON – Soňa Červená
ND PRAHA, Zítra se bude….

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON – Jaromír Dulava
Činoherní klub v Praze, Ptákovina

DIVADLO – Činoherní klub v Praze

SCÉNOGRAFIE – David Radok, Jaromír Vlček
Odcházení

HUDBA – Aleš Březina
Zítra se bude…

TALENT – režisér Štěpán Pácl

Z českých her tedy vyhrála novinka z pera exprezidenta Václava Havla Odcházení. Tu mohou diváci vidět nejen v Praze v hlavní roli s Janem Třískou, ale také například v Plzni či Českých Budějovicích. Samozřemě se nabízí oázka, zda Václav Havel již nepomýšlí na novou hru. Vyjádřil se, že jistý námět má už v hlavě , ale vše je otázkou času.

Významně tentokrát zabodovalo i hudební divadlo, konkrétně soudobá opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude…, která nebývale působivě zpracovává známý soudní proces s političkou Miladou Horákovou. Dílo, uváděné právě na scéně Kolowratu, se setkalo s nebývale pozitivním přijetím diváků i kritiky a úspěšně se představilo na řadě domácích i zahraničních divadelních festivalů. Autoři za něj už získali Cenu Sazky a Divadelních novin a v anketě Divadelních novin byla vyhlášena jako druhá nejlepší inscenace roku 2008. Excelentní výkon v této opeře podává pěvkyně Soňa Červená, která si odnesla zároveň ocenění za nejlepší ženský herecký výkon. Přestože u českého publika všeobecně nejsou příliš populární hry s politickým podtextem, právě ony zabodovaly u divadelní kritiky nejvíc.


Z pohledu našeho magazínu je další zajímavostí, že vážným aspirantem na cenu za nejlepší mužský výkon byl i herec Městského divadla Brno Jan Mazák, který nakonec skončil druhý za Jaromírem Dulavou. Jan Mazák vedle činoherních rolí hrál například v muzikálech Šumař na střeše, Jesus Christ Superstar, Hair, Oliver!, Kdyby tisíc Klarinetů nebo v operetě Netopýr. V současné době exceluje v úloze hostinského Thénardiéra v jednom z nejslavnějších muzikálů Les Misérables. Na cenu Alfréda Radoka byl nominován za hlavní roli Jakuba Demla v inscenaci Zapomenuté světlo, kterou hraje v Divadle U stolu.

Ilustrační foto: Pavel Křivánek – DJKT Plzeň, Odcházení /Pavel Pavlovský a Monika Švábová/ a Jef Kratochvil – MDB, Les Misérables /Jan Mazák uprostřed/