Dnes je na programu Divadla Broadway první premiéra nového českého muzikálu Mona Lisa, jehož libreto napsali na základě románu Dietera Sinna Mona Lisa „La Gioconda“ Libor Vaculík /námět a scénář/ a Lou Fanánek Hagen /texty písní/. Na tenký led muzikálových vod poprvé autorsky vstupuje Bohouš Josef, který za spolupráce Michala Davida složil hudbu.

Původně produkce počítala s účastí populárního italského zpěváka Drupiho, který se měl na projektu podílet jako hudební skladatel. Neobvykle velké potíže provázelo i obsazení titulní role, jenž mělo za následek několik mediálních přestřelek. Nejdříve přišla Bára Basiková s prohlášením, že jí role byla přislíbena, dlouhodobě se učí texty, ale nebyla nakonec vybrána pro titulní roli, nýbrž pro úlohu matky Mony Lisy, kterou odmítla. V současné době by kvůli pokročilému stupni těhotenství v muzikálu stejně nemohla vystupovat. Vážnější aférou byl odchod /nebo spíš útěk/ Ivety Bartošové z již rozběhlých zkoušek poté, co se vyostřily její vztahy s režisérem Liborem Vaculíkem. Nepříjemná pro produkci byla zejména skutečnost, že Bartošová byla od počátku prezentována jako mediální hvězda a hlavní tvář nového titulu, prezentovala jej v několika TV pořadech a nazpívala radioverzi promo písně „Jako Fénix.“ Její úlohu převzala vedle Dashy a Moniky Absolonové Marta Jandová, která byla původně obsazena do role Margherity Amadori /nyní bude alternovat role obě/.

Kromě zmíněného režiséra a choreografa Libora Vaculíka tvoří inscenátorský tým scénograf Martin Černý, kostýmní návrhář Roman Šolc a hudebního nastudování se ujal Eduard Klezla.
Pokud do programu nepromluví nečekané události, měla by se dnešní první premiéra odehrát v tomto obsazení:

Lisa del Giocondo – Dasha
Leonardo da Vinci – Bohouš Josef
Giuliano de’ Medici – Petr Kolář
Francesco del Giocondo – Josef Vojtek
Caterina de’ Gherardini – Hana Zagorová
Michelangelo Buonarroti – Alan Bastien
Margherita Amadori – Marta Jandová
Pietro Soderini – Tomáš Trapl
Rafael Santi – Tomáš Savka
Bernardo Alfonso – Jan Maxián
Giacomo Salai – Roman Tomeš
Smrt – Kristina Bastienová

V dalších premiérách by v titulní roli měla podle našich informací vystoupit ve čtvrtek Monika Absolonová a v pátek Marta Jandová. Velké očekávání vzbuzuje alternace Hany Zagorové a Heleny Vondráčkové v úloze matky /spolu s Lindou Finkovou/, neboť obě jmenované populární zpěvačky účast v podobných produkcích velmi pečlivě zvažují.

Foto: Produkce muzikálu Mona Lisa /Dasha a Ali Amiri/