Dnešním dnem začíná ve Zlíně již 14.ročník významného divadelního festivalu SETKÁNÍ-STRETNUTIE, který hostí české, slovenské a letos i maďarské divadelní scény.
Žánr muzikálu bude letos reprezentovat úspěšný muzikál ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA v podání Slováckého divadla z Uherského Hradiště.

Vynikající divadelní zážitky čekají milovníky dramatického umění na všech jevištích Městského divadla Zlín i na Malé scéně od 19. do 23. května. Letošní ročník festivalu SETKÁNÍ – STRETNUTIE se ponese v duchu podtitulu POHLEDNADHLED. Na nesoutěžní divadelní přehlídce se v hlavním programu představí celkem 18 divadel včetně domovské scény. Zastoupena bude nejen Česká republika, ale i Slovensko a Maďarsko. Diváci budou mít možnost zhlédnout 19 inscenací ve Velkém sále, na Malé scéně a ve Studiu Z.

Dramaturgicky vyhraněný festival se sestavuje podle několika kritérií. Zahrnuje zcela původní hry, adaptace či dramatické novinky přeložené z cizího jazyka. Zároveň se musí jednat o první uvedení daného titulu v Čechách či na Slovensku a inscenace musí mít premiéru v období leden 2008 až březen 2009.
„Na základě loňské zkušenosti s tematickým vymezením festivalu podtitulem Naděje – beznaděje jsme se rozhodli specifikovat také festival letošní, a to slovy: POHLEDNADHLED. Význam těchto pojmů by se měl odrážet v přihlášených inscenacích, ať už ve smyslu tvůrčích postupů nebo vztahů k realitě a podobně,“ přiblížil ředitel Městského divadla Zlín Antonín Sobek.
„Rádi bychom prozkoumali, zda dnešní tvůrci divadla považují za dráždivé zobrazovat na jevišti zásadně dokument života, čili realitu, anebo pootáčejí obraz světa do různých úhlů, takže ho vnímají s odstupem, nadhledem,“ vysvětlil umělecký šéf divadla Dodo Gombár.
Dramaturgové festivalu letos vybírali z rekordního počtu 122 titulů od 68 divadelních souborů a uskupení přihlášených do hlavního a doprovodného programu.

Mezi největší lákadla bude krom zmíněné Adély, se kterou sklidilo Slovácké divadlo úspěch již na několika přehlídkách, bude určitě patřit Odchazenie Václava Havla v inscenaci Slovenského národního divadla v Bratislavě, EGG/S/HELL Divadla Maladype Budapešť, Vieweghovy Andělé všedního dne, které nastudoval domácí soubor, Kytice ze šumperského divadla, Niekto to rád slovenské Radošinského naivného divadla Bratislava a řada dalších titulů.

Kompletní program festivalu naleznete na www.divadlo.zlin.cz

Foto: SD UH /Adéla ještě nevečeřela/