MAMMA MIA!
Prahu opět roztančila muzikálová komediání show Mamma Mia, která navštívila pražskou O2 Arenu ve dnech 14. – 17.května. Ač můžeme pochybovat o pravdivosti reklamního spotu, který dílo označoval za „nejlepší světový muzikál,“ diváci se samozřejmě opět dobře bavili. Už proto, že v inscenaci zazní 22 nezapomenutelných hitů nesmrtelné švédské formace ABBA, mezi nimiž nechybí Dancing Queen, Chiquitita, Super Trouper, Knowing Me nebo Voulez – Vous.
Od své premiéry před deseti lety muzikál vydělal přes dvě miliardy dolarů a vidělo jej více než 30 milionů platících diváků. V současnosti vystupuje po světě deset různých produkcí Mamma Mia! a muzikál byl už přeložen do osmi jazyků. Do Prahy zavítalo mezinárodní turné, které navštívilo také Paříž, Curych, Lisabon, Dublin, Tel Aviv či Šanghaj. MAMMA MIA! vznikl v režii Phyllidy Lloyd s choreografií Anthony Van Laasta. O kostýmy a scénu se postaral Mark Thompson, o světla Howard Harrison. Zvukovou stránku představení vytvořili Andrew Bruce a Bobby Aitken, hudební aranžmá a dirigentský dohled zaštítil Martin Koch.

NĚMCOVÁ!
Divadlo TaFantastika oznámilo předčasnou derniéru muzikálu Němcová. Stalo se tak krátce poté, co inscenace oslavila za účasti Lucie Bílé a dalších protagonistů roční výročí. Poslední představení se odehraje 20.června tohoto roku. Proti ukončení této produkce dokonce vznikla petice, v níž mimo jiné její signatáři píší: „Podle názoru nejen fanoušků divadla Ta Fantastika se jedná o zcela výjimečné představení, které na české muzikálové scéně nemá a pravděpodobně nebude mít obdoby a českou kulturní scénu posunulo o velký kus kupředu.
Pěvečtí i herečtí protagonisté ze sebe vydávají na každé repríze maximum a z celého představení si tak divák odnáší nepopsatelný zážitek a nutkavý pocit o díle přemýšlet, v nejednom případě se k němu vrátit (mnozí z nás tak pravidelně činí).
Každé další uvádění muzikálu Němcová! je pro nás velkým zážitkem a byla by opravdu škoda nechat tak emočně silné představení ustoupit typickým komerčním muzikálům, kterých je u nás přemíra.“

Osobně se domníváme, že v případě nedotované produkce je podobné snažení mrháním sil, neboť spíše než slova na papíře by inscenaci zachránilo pár milionů, které však zřejmě petiční výbor nepřinese.

ANGELIKA
Příznivce Němcové! asi příliš neuspokojí zpráva, že se na scénu vrátí muzikál Angelika z autorské dílny Michala Davida a Lou Fanánka Hagena. Obnovená premiéra tohoto populárního milostného příběhu je naplánovaná v Divadle Broadway na 28.leden 2010 a zatím se počítá zhruba s tříměsíčním blokem představení.

DIVADLO HYBERNIA
Pražské muzikálové Divadlo Hybernia nebude uzavřeno ani během letních prázdnin. Stane se letní koncertní stagionou pro akce agentury Agency Artistic International, která pořádá řadu vystoupení zejména pro zahraniční turisty /v Obecním domě, na Pražském hradě apod./. Koncertní pásmo Mozart a Strauss se již v Hybernii hraje, posléze je ještě doplní program nazvaný „The Best of Don Giovanni“ a „The Best of Swan Lake“.
Příznivci dobrého divadla se mohou těšit i na dvě skvělé činohry v podání zahraničních divadelních souborů. Už zítra v 19hodin uvede na scéně Hybernie v rámci Dnů makedonského umění a kultury v Praze soubor Skopje Drama Theatre Čechovovu aktovku Labutí píseň a 26.května v 19:30 na stejné scéně ruský divadelní spolek složený z předních jevištní i filmových herců zahraje ruskou komedii Papírové manželství dle hry Ganny Slucki v režii Alexandra Ogareva.

Foto: Produkce Mamma mia! a Michal Švor /zpěvačka Dasha v muzikálu Angelika/