Městské divadlo v Brně zveřejnilo dlouho očekávaný program mezinárodního festivalu DOKOŘÁN PRO HUDEBNÍ DIVADLOBRNO 2009, nejširší přehlídky muzikálových, zpěvoherních a operetních titulů nejen u nás, ale zřejmě v celé střední Evropě. Letos proběhne od 13. do 20.června a uzavře tak další úspěšnou sezonu MdB.
A je věru nač se těšit – festival přichází opět s propracovanější dramaturgií, takže nabídne nejen to nejlepší, co je možné na našich a okolních scénách spatřit, ale také žánrově velmi dobře vyváženou nadílku titulů z celého spektra hudebního divadla.

Netradičně se například milovníci klasické operety mohou těšit hned na pět titulů: Festival zahájí hravá opereta Eduarda Künnekeho Bratránek z Batávie v podání Slezského divadla v Opavě, karlínští přivezou svojí neustále vyprodanou Kálmánovu Čardášovou princeznu, její „sestru“ Hraběnku Maricu téhož autora uvidíme v podání velmi uznávaného polského souboru Mazowiecki teatr muzyczny Operetka Varšava a Divadlo Andreja Bagara z Nitry navštíví Brno s u nás nepříliš známou, ale na Slovensku velmi populární operetou Gejzy Dusíka Modrá růže. V operetním výčtu pak nemůže chybět Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy, které je neoficiální českou baštou tohoto žánru. Loni na festivalu hostovalo s Millöckerovým Gesparonem, letos diváci uvidí Podskaláka Karla Hašlera, plného staropražských písniček.

Světový muzikál letos zastoupí Sugar v podání tradičního hosta z Ljubljany, velmi zdařilá inscenace Divadla J.K. Tyla v Plzni Řek Zorba v režii Petra Novotného, pardubické Chicago v nastudování téhož režiséra a festival uzavře domácí soubor s Evitou. Hostitelé uvedou také svou horkou novinku, Singoallu, která bude mít premiéru pouhý týden před zahájením festivalu. Diváci budou mít možnost vidět i původní slovenskou muzikálovou tvorbu, zastoupenou připravovanou inscenací Nové scény v Bratislavě František z Assisi i dva autorské počiny z Čech, ověnčené již mnoha cenami – Muži v offsidu /Městské divadlo Mladá Boleslav/ a Adéla ještě nevečeřela /Slovácké divadlo Uherské Hradiště/. Zavítáme i do světa opery – Deutsch-Sorbisches Volkstheater přijede se svérázným nastudováním Mozartovy Kouzelné flétny a velkou divadelní událostí pak bude jistě i uvedení barokní komické opery Georga Philippa Telemanna Pimpinone aneb Nerovné manželství v podání Badisches Staatstheateru z německého Karlsruhe. Další inscenace pak prolínají různé žánry – činohru, tanec i swing. Některé z chystaných představení samozřejmě představíme před zahájením DOKOŘÁN ještě podrobněji.

O řadě z nich jsme již psali a můžete se o nich dočíst zde:

Bratránek z Batávie
projectWINGS
Modrá růže
František z Assisi
Muži v offsidu
Řek Zorba
Chicago
Evita

Ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša k letošnímu ročníku DOKOŘÁN mimo jiné uvedl:
„Hudební divadlo využívá všech současných dosažitelných možností, jak učinit ze setkání diváků a všech aktérů na jevišti výjimečnou událost, která má schopnost přesáhnout naše všední životy.
Sezvali jsme na obě scény našeho divadla celkem dvacet nejzajímavějších hudebních představení z poslední doby hned z několika zemí Evropy. Domníváme se, že při jejich návštěvě můžete skrze tuto mimořádnou příležitost získat přehled o tom, jaké je současné hudební divadlo. Vězte, že všichni kolegové z hostujících souborů chtějí na našem prestižním festivalu předvést to nejlepší, čeho jsou schopni. Vždyť taky vědí, že naše – brněnské obecenstvo – je náročné, kritické, ale i vděčné.
Předpokládám, že všichni společně využijeme – jak vy diváci, tak i my, kteří před Vás předstupujeme – těchto několika svátečních festivalových dnů k tomu, abychom nechali zmizet rozličně negativně dotírající zprávy současných běžných dnů našeho života a plně se oddali zážitkům z kouzelných hudebních divadelních událostí – tolik nám připomínajících právě naši společnou lidskou podstatu.“

PROGRAM DOKOŘÁN 2009:
13.06. 16:00 Bratránek z Batávie, Slezské divadlo Opava
13.06. 19:30 Balada o lásce /Singoalla/, Městské divadlo Brno
14.06. 14:00 Adéla ještě nevečeřela, Slovácké divadlo Uherské Hradiště
14.06. 17:00 Mischen: is possible, Opera Swing Quartet Karlsruhe
14.06. 20:00 Podskalák, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
15.06. 15:00 Večer tříkrálový aneb Co kdo chce, DS Marta Brno
15.06. 18:00 projectWINGS
15.06. 20:00 Čardášová princezna, Hudební divadlo Karlín, Praha
16.06. 14:00 Kouzelná flétna, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen
16.06. 17:00 Pimpinone aneb Nerovné manželství, Badisches Staatstheater Karlsruhe
16.06. 20:00 Modrá růže, Divadlo Andreja Bagara Nitra
17.06. 16:00 Sugar – Někdo to rád horké, Mestno gledališče Ljubljana
17.06. 20:00 Hraběnka Marica, Mazowiecki teatr muzyczny Operetka, Varšava
18.06. 15:00 František z Assisi, Nová scéna Bratislava
18.06. 18:00 Jak to dělají andělé aneb Stvoření světa, Loutkové divadlo Radost Brno
18.06. 20:00 Muži v offsidu, Městské divadlo Mladá Boleslav
19.06. 15:00 Viva Verdi, Těšínské divadlo Český Těšín
19.06. 20:00 Řek Zorba, Divadlo J.K.Tyla Plzeň
20.06. 15:00 Chicago, Východočeské divadlo Pardubice
20.06. 20:00 Evita, Městské divadlo Brno

Součástí festivalu bude i bohatý doprovodný program, který odstartuje 28.května tisková konference. 15.června ve Dvoraně MDB proběhne prezentace nových trendů divadelního líčení, o dva dny později workshop na téma Současný světový muzikál a chybět nebudou ani tradiční dirigentské kurzy pod vedením Jiřího Petrdlíka. Celý festival vyvrcholí Kulatým stolem o operetě a muzikálu.

Foto:
HDK – Čardášová princezna
Josef Hrubý: DJKT Plzeň – Řek Zorba
Collavino: DAB Nitra – Modrá růže