Peter Stoličný a Hana Horká, foto: Jakub Rafaj

Výroční Ceny magazínu Musical-opereta za rok 2017 jsou rozdány! Vyhlášením výsledků třetího ročníku těchto Cen byl v sobotu 9. června 2018 zahájen festival Dokořán pro hudební divadlo, který pořádá Městské divadlo Brno ve dnech 9. – 13. 6. 2018. Na jevišti Hudební scény stanul šéfredaktor Vítězslav Sladký spolu se svým kolegou, publicistou a pedagogem Petrem Stoličným, a za asistence herečky a moderátorky Jany Musilové prozradili napjatým divákům vítěze jednotlivých kategorií.

Ceny se rozletěly do všech koutů republiky. Nejoblíbenější herečkou zvolili diváci Moniku Absolonovou, post nejoblíbenějšího herce obhájil i Václav Noid Bárta. Nejoblíbenější inscenací se stal mezi čtenáři magazínu Musical-opereta Krysař pražského Divadla Kalich. Poprvé v historii tohoto vyhlašování udělilo jedenáct divadelních kritiků cenu muzikálové komedii, a to brněnskému Bítls autorů Stanislava Slováka, Jana Šotkovského a Petra Štěpána. Výroční Cenu Bard hudebního divadla pak převzala dojatá operetní subreta Hana Horká, která vyzvala diváky: „Přátelé, choďte do divadla, divadlo je všelék.“

Mezi padesátkou loni premiérovaných muzikálů a hudebních komedií také výrazně zabodovaly inscenace Národního divadla moravskoslezského Ostrava (Rebecca) a Divadla J.K. Tyla v Plzni (West Side Story).

Vyhlašování Cen magazínu Musical-opereta vždy navazuje na nějakou divadelní událost. Poprvé byly ceny uděleny v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět právě v Brně, loni proběhlo vyhlašování na plzeňské scéně jako součást nového festivalu muzikálových nadějí s názvem Na scénu!. „Letos se do Brna vracíme. Jednak proto, že se vrací i staronový festival Dokořán Městského divadla Brno, a také proto, že se v Brně hraje umělecky kvalitní hudební divadlo a je tu skvělé publikum,“ vysvětluje šéfredaktor Vítězslav Sladký. „Všude tvrdím, že nejkrásnějším městem je španělské Toledo, nejrozmanitější zemí Itálie a nejlepší diváci na světě jsou v Brně,“ dodává Sladký.

Letošní rok je navíc speciální tím, že oblíbený internetový magazín slaví své 10. výročí, na které si hlavní protagonisté v závěru ceremoniálu připili. První článek na webu Musical-opereta se objevil v květnu roku 2008 a od té doby přinesl čtenářům více než dva tisíce článků a recenzí. Jistě také díky své dlouhé tradici se v anketě sešlo tolik hlasů, konkrétně 3. 258.

Jana Musilová a Vítězslav Sladký, foto: Jakub Rafaj

 

Pořadí Cena magazínu Musical-opereta 2017

Nejoblíbenější herec
1. Václav Noid Bárta
2. Přemysl Pálek
3. Pavel Režný
4. Marián Vojtko
5. Lukáš Vlček
6. Dušan Vitázek
7. Aleš Slanina
8. Jan Kříž
9. Roman Tomeš
10. Jozef Hruškoci

Nejoblíbenější herečka
1. Monika Absolonová
2. Lucie Bílá
3. Hana Holišová
4. Kateřina Šildová
5. Martina Šnytová
6. Michaela Horká
7. Dasha
8. Alena Antalová
9. Hana Fialová
10. Eva Burešová

Nejoblíbenější inscenace
1. Krysař (Divadlo Kalich)
2. Rebecca (NDM Ostrava)
3. Bítls (MD Brno)
4. West Side Story (DJKT Plzeň)
5. Sestra v akci (HD Karlín)
6. Děsnej pátek (MD Brno)
7. Romeo a Julie (Divadlo Hybernia)
8. Funny Girl (Studio Dva)
9. Muž se železnou maskou (Divadlo Broadway)
10. Chaplin (MD Brno)

Mimořádná inscenace roku 2017 – Cena odborné kritiky
1. Bítls (MD Brno)
2. Rebecca (NDM Ostrava)
3. West Side Story (DJKT Plzeň)
4. Chaplin (MD Brno)
5. Tick Tick… Boom! (Divadlo Na Prádle)

Výroční Cena Bard hudebního divadla
Hana Horká

 

 

Peter Stoličný a Jan Šotkovský, foto: Jakub Rafaj

Hlediště Hudební scény, předávání Cen Musical-opereta, foto: Jakub Rafaj