Skvělá zpráva přišla v těchto dnech z Brna. Po několikaleté odmlce se do moravské metropole vrátí festival Dokořán pro hudební divadlo. Hostit jej bude Městské divadlo Brno od 9. do 13. června 2018.

Festival Dokořán je jedinou přehlídkou svého druhu v České republice a chce ukázat to nejlepší z muzikálových produkcí. Letos se dokonce mohou návštěvníci těšit i na zahraniční hosty ze Slovenska a Slovinska. Tradiční festival se na několik let odmlčel zejména kvůli své finanční a technické náročnosti. Některé z výpravných inscenací jsou totiž jen těžko přenositelné, případně je na „cizím“ jevišti nelze realizovat vůbec.

Přesto se organizátorům a dramaturgům podařilo zařadit do programu celou řadu znamenitých inscenací: Kiss me, Kate – Východočeské divadlo Pardubice, Zhavranelí – Bratislavské bábkové divadlo, Rent – Městské divadlo Ljubljana, Slovinsko, Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 – Divadlo v Dlouhé, Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Streetu – Divadlo J.K. Tyla Plzeň, V rytmu swingu buší srdce mé – Národní divadlo Praha a Báthoryčka – Těšínské divadlo. Dále se diváci mohou těšit na dvě úspěšná představení z domácí produkce, muzikály Děsnej pátek a Představ si…  či inscenací Loutkového divadla Radost Kabaret Nohavica, speciální festivalové vydání oblíbeného cyklu Zdenek Merta u klavíru, koncerty skupin Golden Delicious a Kabinet a vystoupení Dušana Vitázka s jeho kapelou.

Doprovodný program bude tvořit třetí ročník výročních Cen magazínu Musical-opereta, které předáme nejpopulárnějším hercům a nejúspěšnějším tvůrcům nebo tradiční Kulatý stůl v závěru festivalu.

Festival Dokořán pro hudební divadlo již probíhal v letech 2005-2009. V roce 2010 oblíbenou přehlídku nahradil monstrózní projekt všech brněnských scén s názvem Divadelní svět Brno. Měl ambice stát se největší divadelní přehlídkou u nás a hostit i významné soubory ze zahraničí. Nahradil Trialog NdB, Divadlo v pohybu CED, Festival žánrů HaDivadla, Festival Radosti, Dokořán, včlenil Týden kejklířů a širokou veřejnost oslovil Slavností masek. Brněnská divadla se střídala ve svém pořadatelství. Tento systém se z mnoha důvodů příliš neosvědčil a v současné době Divadelní svět pořádá Národní divadlo Brno v intencích svého projektu. Městské divadlo tedy oživilo myšlenku vlastního (a jediného) muzikálového festivalu a rozhodlo se na předchozí skvělou tradici navázat.

Hlavní program festivalu Dokořán pro hudební divadlo 2018:

 

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE

Bella Spewack, Samuel Spewack, Cole Porter:

Kiss me, Kate

Nesmrtelná muzikálová klasika z Broadwaye konce 40. let v žádném případě neztratila svůj půvab. Jak to vypadá, když herci soukromé společnosti hrají Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy a vášnivá přitažlivost i nesmrtelná nesnášenlivost se neodehrávají pouze na jevišti, ale také v zákulisí mezi hlavními představiteli Kateřiny a Petruccia? Do toho všeho se ještě míchá povedená dvojice nebezpečných mafiánů…Vtipnými dialogy, napínavou zápletkou a skvělou hudbou jazzového génia Colea Portera vás bude bavit soubor Východočeského divadla Pardubice v čele se skvělými Petrou Janečkovou a Milanem Němcem.

Režie: Kateřina Dušková

Sobota 9. června 19:00 hod., Činoherní scéna MdB

BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO (SLOVENSKO)

Josef Mokoš:

Zhavranelí

Bratislavské bábkové divadlo zpracovalo známou pohádku Boženy Němcové, kterou známe jako Sedmero krkavců, respektive havranů. Napínavý a dojemný příběh o statečné sestře, která se přes půl světa vydává zachránit z prokletí svých sedm bratrů, zpracoval režisér Peter Palik do působivé podívané, v níž se propojují prvky loutkového a činoherního divadla. Představení se díky krásným písním a nápadité scénografii, v níž se hojně pracuje i se stínohrou, daří vytvořit napínavou atmosféru, která udrží pozornost i nejmladšího diváka. Zhavranelí tak patří mezi ty tituly, které osloví jak děti od pěti let, tak jejich rodiče.

Režie: Peter Palik

Neděle 10. června 15:00 a 17:30 hod., Loutkové divadlo Radost

MĚSTSKÉ DIVADLO LJUBLJANA (SLOVINSKO)

Jonathan Larson:

Rent

Rocková opera Jonathana Larsona Rent způsobila svou premiérou v roce 1996 převrat v dějinách hudebního divadla. Muzikál vyprávějící o skupině mladých umělců z New Yorku – novodobých bohémů – se nebál ukazovat kontroverzní témata jako AIDS, homosexualitu či transsexualitu. Svou otevřeností a skvělou rockovou muzikou však dokázal oslovit obrovské množství diváků (inscenace dosáhla pře 5000 repríz) a do divadla dovedl také neobvyklý počet mladých lidí. Městské divadlo Ljubljana vám představí tento hit, který ve slovinské premiéře nastudoval ředitel MdB Stanislav Moša.

Režie: Stanislav Moša

Neděle 10. června 19:00 hod., Činoherní scéna

DIVADLO V DLOUHÉ PRAHA

Sue Townsendová:

Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾

Retro muzikálová komedie o strastech a slastech dozpívání čtrnáctiletého chlapce, který se cítí být intelektuálem, jeho okolí mu nerozumí, a proto si píše svůj deník. Dramatizace kultovní knížky Sue Townsendové z prostředí lehce vyšinuté rodiny Moleových nás přenese do Anglie raných 80. let skvělými dobovými šlágry, které vybral a přebásnil režisér Miroslav Hanuš. Náš tradiční host Divadlo v Dlouhé se brněnskému publiku představí s inscenací, která na letošním GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích získala titul Komedie roku.

Režie: Miroslav Hanuš

Pondělí 11. června 19:00 hod., Činoherní scéna

DIVADLO J. K. TYLA PLZEŇ

Stephen Sondheim, Hugh Wheeler:

Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street

Jedinečný muzikálový thriller Stephena Sondheima vypráví vzrušující příběh nespravedlivě odsouzeného holiče Benjamina Barkera, který se po patnácti letech ve vězení vrací do Londýna, aby se pomstil všem, kteří jej připravili o štěstí a rodinu. Muzikál proslavila jeho filmová adaptace slavného režiséra Tima Burtona v hlavní roli s Johnny Deppem. Plzeňská verze horrorového příběhu s dech beroucí hudbou představí v titulní roli Jozefa Hruškociho, známého našim divákům z inscenací Ostrov pokladů, Evangelium o Marii nebo Ženy na pokraji nervového zhroucení.

Režie: Lumír Olšovský

Úterý 12. června 19:00 hod., Činoherní scéna

NÁRODNÍ DIVADLO PRAHA

Martin Vačkář, Ondřej Havelka:

V rytmu swingu buší srdce mé

Původní revue vznikla přímo pro jeviště Národního divadla a navázala na to nejlepší z tvorby Ondřeje Havelky, který svou inscenací připomíná mimořádného jazzmana Jiřího Traxlera. Inspirován jeho vzpomínkovou knihou Havelka adaptoval pro jeviště část Traxlerova životního osudu spjatého s domácí jazzovou scénou, danou všanc dvěma diktaturám, k nimž je svobodná hudba v naprostém protikladu. Přitom tu nejde o heroický osud, nýbrž o každodenní příběh lásky ve vykloubené době. V Praze již tři roky stále beznadějně vyprodaná inscenace stojí na skvělých hereckých výkonech v čele s Igorem Orozovičem v roli Traxlera (nominace na Cenu Thálie) a famózní skupině Melody Makers.

Režie: Ondřej Havelka

Středa 13. června 17:00 hod., Hudební scéna

TĚŠÍNSKÉ DIVADLO

Jana Kákošová, Martin Kákoš, Henrich Leško:

Báthoryčka

Známý příběh baronky Báthoryové, který se stal legendou a dočkal se románové i filmové podoby, uvedlo v roce 2013 i Těšínské divadlo. Lucie Bergerová, která se mezitím stala členkou našeho divadla, si za ztvárnění role Čachtické paní vysloužila Cenu Thálie. Slovenské zpracování příběhu o záhadné sadistce a šlechtičně vypraví především příběh o neštěstí jedince, o osamělosti a hledání smyslu života, ale také o snech, touhách a slabinách ženy v mužském světě. Originální hudba je inspirovaná slovenským folklorem a pomáhá nahlížet osud Alžběty Báthoryové vlastním úhlem pohledu.

Režie: Jaroslav Moravčík

Středa 13. června 20:00 hod., Hudební scéna