Zatímco před necelým týdnem vstoupil autor slavného Dekameronu na jeviště opavského divadla, už dnes Boccaccio zazní v operetním zpracování vídeňského skladatele belgického původu Franze von Suppého také na scéně Moravského divadla v Olomouci. Půvabné dílko se sem navrací po neuvěřitelných osmapadesáti letech.

Libreto operety, jejíž světová premiéra se uskutečnila přesně před sto třiceti lety, napsal Franz Zell a Richard Genée. V Olomouci Boccaccia režijně nastudoval Martin Dubovic ve spolupráci s dirigentem Miloslavem Oswaldem, choreografem Jiřím Kyselákem a sbormistryní Lubomírou Hellovou. O pověstnou výpravnost, která ke klasické operetě neodmyslitelně patří, se tentokrát postará scénograf Martin Víšek a uznávaný kostýmní výtvarník Josef Jelínek. Aktuálnost humorného pohledu na svět lidských slabostí, lásky a nevěry je umocněna v případě Boccaccia vtipnou a líbeznou Suppého hudbou, která až dodnes zaručuje příjemný divadelní zážitek.

Režisér Martin Dubovic před přemiérou uvedl: „Jedná se vlastně o pikantní příběhy o žárlivých manželích, kteří jsou důsledně oklamáváni svými manželkami. Výsměch mužům je pak pojat jako sarkastické zobrazení vážené měšťanské společnosti. Po hudební stránce jde o perfektně zkomponované dílo, které dokonale kombinuje rozsáhlé hudební plochy s neodolatelným humorem. Von Suppé byl zkušený praktik, který uměl tyto roviny přesně vyvážit.“
Režisér Dubovic také sám přeložil a upravil texty mluvených, prozaických částí, autorem překladu zpěvních textů je bývalý zkušený dirigent Hudebního divadla v Karlíně a neúnavný propagátor operety Miroslav Homolka. „Starší překlad Emanuela Züngela byl pro současné uvedení příliš archaický a leckdy nesrozumitelný, proto bylo třeba přistoupit k jeho aktualizaci,“ dodává režisér.

Osoby a obsazení
Giovanni Boccaccio: Tomáš Král/Antonín Valenta
Leonetto, student: Jakub Rousek/Jan Valušek
Pietro, palermský princ: Milan Vlček/Ondřej Koplík
Scalza, lazebník: Vladimír Třebický/Pavel Stejskal
Beatrice, jeho žena: Magda Málková/Lea Vítková
Lotteringhi, bednář: Petr Šíma/Josef Sitko
Isabella, jeho žena: Ludmila Machytková/Rita Schimkeová
Lambertuccio, kořenář: Ondřej Doležal/Václav Málek
Petronella, jeho žena: Olga Koubková/Zdeňka Mollíková
Fiametta, jejich schovanka: Elena Gazdíková/Barbara Sabella
Checco, šéf žebráků: Petr Špaček
Vyvolavač, prodavač knih: Jiří Přibyl/Jan Vaculík
Filippa, služebná u Lambertuccia: Michaela Dvořáková/Helena Šlosarová
Neznámý muž: Jiří Přibyl/Jan Vaculík
Majordomus vévody toskánského: Petr Hloužek
Toffano, student: Radek Leszczynski
Chichibio, student: Radan Hlubinka

Premiéra v Moravském divadle v Olomouci dne 24.dubna v 19:00

Foto: Roman Dobeš