Ve dnech 27. května – 3. června proběhne v jihomoravské metropoli druhý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který nabídne více než sto představení špičkových českých i zahraničních tvůrců. Divadelníci a performeři obsadí na osm dní brněnská divadla, náměstí i ulice a předvedou ve středoevropském kontextu nevídanou divadelní slavnost, probíhající v duchu Hamletovského motta: ,,Být připraven, toť vše“. Hlavním tahákem festivalového programu se stanou představení největšího žijícího světového režiséra Petera Brooka, jehož domovská scéna Bouffes du Nord uvede v Brně Magickou flétnu. Festival má být každoročně věnován významné osobnosti světového divadla, a zatímco v případě prvního ročníku patřila pocta Václavu Havlovi, v roce 2011 špičkovému britskému režisérovi a experimentátorovi, Peteru Brookovi.

Hlavním pořadatelem festivalu je Brněnské kulturní centrum a spolupořadateli všechna městem zřizovaná brněnská divadla. Festival zahájí nespoutaná Noc Kejklířů, která v pátek 27. května pohltí Zelný trh i jeho široké okolí. Následující program bude sledovat téma ,,Shakespeare a diverzita kultur“ a představí řadu interiérových i exteriérových produkcí. Program se ponese ve třech klíčových liniích a sledovat bude inovativní inscenace Shakespearových her, kulturní rozmanitost současného světa a také nejlepší produkce domácích – brněnských – scén. Vyvrcholením týdenního setkávání bude pompézní Slavnost masek, díky níž se v pátek 3. června promění náměstí Svobody v divoký karneval. Hned dvou repríz se na scéně Městského divadla Brno dočká Mozartova Magická flétna, kterou se souborem Bouffes du Nord nastudoval volně – za doprovodu jediného klavíru – Peter Brook.

,,Příjezd Magické flétny do Brna je klíčovou událostí divadelní sezóny nejen v Česku. S ohledem na možnosti francouzského souboru jsme byli nuceni posunout termín festivalu a podařilo se nám tak Brookovu poslední inscenaci přivézt jako jediní ve střední Evropě,“ říká ředitelka festivalu Sylvie Pospíšilová. Především díky účasti prestižního francouzského souboru je očekáván příliv diváků ze zahraničí.

Magická flétna však nebude jediným lékadlem letošního festivalu. Diváci budou mít například možnost zhlédnout běham několika dní celou řadu pozoruhodných inscenací her Williama Shakespeara, jako je Sen noci svatojánské, Hamlet, Jak se vám líbí, Marná lásky snaha, Richard III., Corilanius, Romeo a Julie nebo Othello. Na opačném konci divadelního spektra pak leží neméně zajímavé inscenace, kupříkladu Kaina Marseille z La Fabrique nebo Kabaret Hašek z repertoáru A Studia Rubín.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci muzikálu. Domácí Městské divadlo Brno představí v rámci festivalu dva své muzikály, Sugar! a Sny svatojánských nocí. Zejména populární SNY patří ke kultovním představením MdB. Muzikálová féerie na motivy hry Williama Shakespeara byla v roce své premiéry v roce 1991 oceněna Českým hudebním fondem jako nejlepší inscenace roku. Jedná se o první ze série muzikálů úspěšné autorské dvojice Zdenek Merta a Stanislav Moša. Již dvacet let je inscenace na repertoáru brněnského Městského divadla a s úspěchem se hrála nejen na jeho jevišti, ale několik desítek uvedení se dočkala i na Křižíkově fontáně v Praze, v anglické a německé verzi pak slavila úspěch na zájezdech v mnoha evropských zemích.

Organizátoři festivalu Divadelní svět Brno přichystali pro diváky slevu 20 procent na všechny vstupenky zakoupené do 7. května 2011.

Ilustrační foto:

1) Logo festivalu Divadelní svět Brno 2011
2, 3) Victor Pascal, Magická flétna
4) Jef Kratochvil: Sugar!
5) Jef Kratochvil: Sny svatojánských nocí