Řadu novinek letos nabízí mezinárodní festival Divadelní svět Brno, jehož čtvrtý ročník je dedikován Jiřímu Suchému a zasvěcen hudebnímu divadlu. Již dnes odpoledne na Moravském náměstí vypukla Noc kejklířů, která roztančí Brno až do pozdních večerních hodin. Návštěvníky čekají ukázky žonglérského umění, možnost vyzkoušení skákacích bot, pantomimické performance, hudebníci a další kejkle. K vrcholům zahajovacího programu bude jistě patřit performance Shake Shake Shake souboru Paki Paya z Belgie. Poprvé bude nad celým festivalem bdít Kritická rada ve složení Josef Herman, Lenka Šaldová, Boris Klepal, Patrick Fridrichovský, Vítězslav Sladký, Ivan Žáček a Vladimír Mikulka, která bude pořádat každý festivalový den od 13.00 tzv. Kulaté stoly pro novináře, diváky i studenty. Pozornost jistě upoutá i odborná přednáška Michaela Prostějovského Quo vadis český muzikále, jež proběhne v Městském divadle v Brně 13. června od 14.

A pak je tu samozřejmě řada skvělých představení… Namátkou jen studentský Taneční maraton na Steel Pier, kabaret Musik, Musikk, Musique, Kytice Divadla Radost, Labutí jezero v nastudování Národního divadla Brno, hra Divadla Husa na provázku Leoš aneb tvá nejvěrnější, legendární Mechanický pomeranč, Woyzeck on the Highveld souboru Handspring Puppet Company z JAR nebo nová inscenace muzikálu Donaha! Městského divadla Brno. Úvodní Janáčkova Liška Bystrouška byla z obav před nepříznivým počasím přesunuta na páteční večer 14. června.

“Život v Brně získá v druhém červnovém týdnu trochu jiný rytmus. Zažijeme představení pod širým nebem, ulicemi projdou průvody kejklířů a masek, ale hlavně vítám, že se v našem městě sejdou příznivci divadla, festivaloví hosté i lidé z různých divadelních pospolitostí. Kdo chce, může vše jen z povzdálí pobaveně sledovat, jiný se nechá vtáhnout a přímo se ponoří do dění festivalu. Jen do toho, těším se,” prohlásil primátor Brna Roman Onderka.

Foto: Vítězslav Sladký, Noc kejklířů, DSB 2013