Kam dál? Krátká úvaha nad budoucností Divadelního světa

Mnohé z festivalových diskusí často směřují k zásadní otázce – kam by se měl po dramaturgické stránce Divadelní svět do budoucna ubírat.

Veřejné zadání je, zdá se zřejmé: Město i kraj má celkem jasno, že chce svůj festival mít a bude na něj, doufejme, i nadále finančně přispívat. To je dobrá zpráva pro všechny škarohlídy, kteří budoucnost brněnské kultury vidí pouze v černých barvách. Ovšem jak festival vymezit, aby se stal něčím výjimečný, něčím zajímavý, aby nebyl jen jedním z mnoha?

Aniž bych si chtěl záměrně přihřívat svojí muzikálovou polívčičku, domnívám se, že možnou cestou k této jedinečnosti je další a hlubší orientace na hudební divadlo. Činoherních festivalů je totiž v naší malé zemičce, kterou přejedete za tři hodiny, už mnoho – v Plzni, v Ostravě, v Hradci…, loutky zažívají svou slávu na „Skupovce“ i jinde. Obsazeno je částečně i pole operní, Jednota hudebního divadla přece spolupořádá ob rok v Praze velkou přehlídku českých operních divadel. Avšak hudební divadlo, nebo módně řečeno muzikál, zatím svůj festival nemají. K tomu, aby byl zrovna v Brně, nacházím minimálně tři zásadní důvody:

1. Je zde jeden z největších a nejkvalitnějších muzikálových souborů, Městské divadlo Brno, mimořádně úspěšný i v zahraničí

2. Nacházíme se ve městě, kde lze jakožto na jediném místě v ČR získat vysokoškolské vzdělání v oborech hudebního divadla

3. Lze navázat na historii divácky úspěšného a oblíbeného festivalu Dokořán

K dalším dobrým důvodům samozřejmě patří tradice operního a baletního divadla v brněnském Národním divadle – byť můžeme nyní polemizovat nad krizí jeho souborů, předpokládejme, že nebude trvat věčně a i tato scéna se vrátí na výsluní, které jí historicky patří. A snad i to, že mnohé další místní soubory s žánry příbuznými velmi často koketují, ať už je to Radost, Husa na provázku či HaDivadlo.

Svou krátkou úvahou myšlenku „Muzikálového divadelního světa“ organizátorům nevnucuji, ale nabízím jako jednu z cest, jež může vést k oné ctěné jedinečnosti.

Ilustrační foto: Divadelní svět Brno