Sen mnoha brněnských divadelníků se stává skutečností – už 11. června vypukne v jihomoravské metropoli mezinárodní festival Divadelní svět Brno, který má ambice stát se největší českou divadelní přehlídkou. Za zrodem společné myšlenky stojí iniciativa renomovaných divadelních institucí, kterými jsou Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadelní fakulta JAMU, Centrum experimentálního divadla a Divadlo Radost.
Součástí nového megafestivalu se stávají tyto dřívější dílčí akce:

Dokořán pro hudební divadlo Městského divadla Brno
Trialog Národního divadla Brno
Festival žánrů HaDivadla
Divadlo v pohybu organizace CED
Festival radosti Loutkového divadla Radost
Na prknech – pouliční divadelní přehlídka
Noc kejklířů, Týden kejklířů a Slavnost masek

Program letošního prvního ročníku Divadelního světa nabídne divákům na scénách všech vyjmenovaných divadel, na dalších jevištích i v plenéru (Špilberk, centrum města…) celou plejádu nejzajímavějších domácích i zahraničních inscenací, jakožto i koncerty, výstavy, dětské dílny a oblíbenou Slavnost masek na závěr. Patronem pilotního ročníku se stal pan Václav Havel, záštitu převzali hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor města Brna Roman Onderka. Základní dramaturgická linie každého ročníku bude opřena o žijící divadelní (i etickou) osobnost a její občanský postoj realizovaný skrze (či i skrze) divadlo, ve smyslu občanská společnost (civic society) – občanské divadlo (civic theatre). Diváci mohou očekávat žánrově pestrý výběr titulů od klasické činohry přes muzikál až po pohybové divadlo, od tradičních her až po alternativní performance.

Nás samozřejmě zajímalo, na co se můžeme těšit z oblasti hudebního divadla. Tentokrát to bude hned v pátek 11. června muzikál Probuzení jara z repertoáru Městského divadla Brno, v Redutě ve stejný den zazní Stanice: Tančírna Dory Viceníkové a Doda Gombára a 15. června Činoherní scénu MdB poctí opět svou návštěvou umělci z Nové scény v Bratislavě. Zatímco loni zde uvedli výpravný autorský muzikál František z Assisi, letos přivezou komorní hudební hru Edith a Marlene. V pátek 18. června by se pak měl v MdB rovněž uskutečnit tradiční Kulatý stůl o operetě a muzikálu, který spolupořádá Jednota hudebního divadla. Zároveň předpokládáme a doufáme, že v příštích ročnících dostane hudební divadlo v rámci festivalu větší prostor.

PROBUZENÍ JARA
Městské divadlo Brno v rámci festivalu Divadelní svět Brno
11. června 2010 od 19:00 na Hudební scéně MdB
Nedávnou broadwayskou novinku Spring Awakening /Probuzení jara/ z pera libretisty S.Satera a hudebního skladatele D.Sheika podle známé předlohy německého dramatika Franka Wedekinga z roku 1891 uvedlo Městské divadlo Brno v české premiéře 21.listopadu loňského roku. Šokující dílo sklízí na Broadwayi, West Endu i v MdB obrovský úspěch. Strhující příběh, jehož základním poselstvím je varování před mezigeneračním problémem, patří k tomu nejlepšímu, co současná muzikálová scéna nabízí. Muzikál Spring Awakening získal 11 nominací na prestižní ocenění Tony, z nichž dostal osm, mimo jiné za nejlepší muzikál, režii, hudbu i hlavního představitele. Jazzrockové zpracování nabízí skvělou hudbu s několika skutečnými hity, libreto s erotickými prvky pak neuvěřitelně silný příběh dvou mladých lidí z dobrých rodin, jejichž milostný příběh končí otěhotněním dívky, ilegálním potratem a její smrtí…Probuzení jara režijně nastudoval ředitel MdB Stanislav Moša.

STANICE: TANČÍRNA
Národní divadlo Brno v rámci festivalu Divadelní svět Brno
11. června 2010 od 19:00 na scéně Reduty
Příběh inscenace Stanice: Tančírna zprostředkovává intenzivní pocit míjejícího času a historie, ve kterém se prolíná “malý” osobní život s během “velkých” dějin, realita se snem, zdání se skutečností. Kaleidoskop lásek, vášní, zklamání, nadějí, snah či selhání anonymních postav a postaviček, které se osudově potkávají i laxně míjejí na stanici metra. Prostor tvrdě reálný a mimozemský zároveň. Příběh je tlumočen téměř beze slov, jen tancem, gesty, mimikou a hudbou. Jací jsme byli, jsme a budeme, jací jsme vlastně stále – neměnní a většinou nepoučitelní. Ubližujeme si, i když se milujeme, nenávidíme se, a přesto bez sebe nedokážeme žít. Naštěstí každý máme svého strážného anděla. Dílo z pera Dory Viceníkové a Doda Gombára opatřil původní hudbou Ondřej Brzobohatý.

EDITH A MARLENE
Nová scéna Bratislava v rámci festivalu Divadelní svět Brno
15. června 2010 od 20:30 na Činoherní scéně MdB
Edith a Marlene autorky Evy Pataki je příběhem dvou slavných šansoniérek, Edith Piaf a Marlene Dietrich. Autorka hry, maďarská scénáristka, staví do kontrastu dva odlišné způsoby přístupu k životu – na jedné straně chladnou, ukázněnou profesionalitu Marlene Dietrich, na straně druhé plný, vášnivý a intenzivní život Edith Piaf. Divadelnímu zpracování příběhu nechybí láska, vášeň, zrada, ale ani trpkost lidských činů či závěrečné poznání i sebepoznání. Hru samozřejmě provází nesmrtelné písně obou protagonistek. V titulních rolích vystoupí Kristína Turjanová (Edith Piaf) a Karin Olasová (Marlene Dietrich).

Úplný program festivalu Divadelní svět Brno naleznete na www.divadelnisvet.cz

Foto:
1, 6) Ctibor Bachratý – snímky z inscenace Edith a Marlene NS Bratislava
3, 4) Jef Kratochvil – snímky z inscenace Probuzení jara MdB
2, 5) Grafické návrhy Jožky Skalníka