Ve světě velmi populární, ale u nás nepříliš často hranou operetu Ples v hotelu Savoy uvede na první májový den v premiéře Slezské divadlo Opava. Jejím autorem je hudební skladatel Paul Abraham, který patří k tvůrcům tzv. bronzového věku operety, společně například s Robertem Stolzem, Ralphem Benatzkym, Nico Dostalem nebo Hugo Langem.

Paul Abraham se narodil 2. listopadu 1892 v rakousko – uherském městečku Apatin, které se dnes nachází na srbském území. V letech 1910 – 1916 studoval hru na violoncello na Royal National Hungarian Academy of Music v Budapešti, ale více jej lákala činnost skladatelská. Jak už to u operetních tvůrců často bývá, zprvu toužil po úspěších na poli vážné hudby a skládal především koncertní skladby, duchovní hudbu a smyčcové kvartety. V roce 1927 však dostal osudovou nabídku a stal se dirigentem budapešťské operety. Zde našel cestu k žánru, která byla vhodnější pro jeho talent. Svou první operetu, Der Gatte des Fräuleins, zkomponoval už v roce 1928. Se svým třetím jevištním dílem, Viktoria und ihr Husar, dosáhl o dva roky později velkého úspěchu a s následujícími operetami Die Blume von Hawaii a Ball im Savoy (Ples v hotelu Savoy) pak proslul po celém světě. Zároveň se věnoval také hudbě filmové. V roce 1933 opouští Německo a přes Vídeň a Paříž odchází až na dalekou Kubu, kde se živí jako pianista. Později emigroval do New Yorku. Tam se v roce 1946 psychicky zhroutil a řadu let prožil v nemocnicích a ústavech. K normálnímu životu se vrátil až v roce 1956, kdy se konečně stěhuje zpět do Německa a zabydluje se v Hamburku. K zajímavostem patří, že se Abraham coby úspěšný operetní skladatel pokusil i o tehdy nastupující žánr, totiž muzikál. Už v roce 1937 byla ve Vídni provedena jeho hudební komedie Roxy und ihr Wunderteam, později se ještě pokusil o muzikál Tambourin, jehož uvedení se ale nikdy nedočkal. Zemřel v Hamburku 9. května 1960.

Abrahamova nejznámější revuální opereta Ples v hotelu Savoy z roku 1932 se odehrává na prosluněné Riviéře poblíž Nice. Hlavními hrdiny milostných pletek je novomanželský pár Madeleine a Aristide, kteří se vracejí z ročních líbánek domů, ale z důvodu přestavby jejich sídla se ubytují v hotelu Savoy. Komplikace přináší psaní od bývalé lásky Aristida – večer jej očekává argentinská tanečnice Tangolita. Aristide poprosí o radu přítele Mustafu Beje, tureckého atašé. Současně zve Madeleine její sestřenice Daisy z New Yorku na ples, kde odhalí inkognito hudebního skladatele Pasodoble. Tím je připraveno bojiště pro lásku, vášeń, nevěru a pomstu…
Pokud se vám jeví děj poněkud nepřehledný, vězte, že je to jen zdání a čeká vás večer plný příjemných melodií a efektních tanečních čísel.

Paul Abraham: PLES V HOTELU SAVOY

Libreto: Alfred Grünwald, Fritz Löner-Beda
Překlad: Vojen Drlík
Zpěvní texty: Saša Razov a K. M. Skoumal

Dirigent: Jan Snítil
Režie: Linda Keprtová
Choreografie: Martin Tomsa
Sbormistr: Kremena Pešakova
Kostýmy: Klára Mikulecká
Scéna: Jaroslav Záděra

Osoby a obsazení:

Aristid: Alexandr Vovk / Václav Morys
Madeleine: Katarína Jorda Kramolišová, Tereza Kavecká
Daisy: Zdenka Mervová
Mustafa Bej: Zdeněk Kapl, Marcel Školout j.h.
Tangolita: Šárka Maršálová
Célestin: Jakub Stránský, Martin Valouch

6 žen Mustafa Beji:
Truda: Renáta Harasimová
Nataša: Marcela Kubínová
Lucia: Jitka Havrlantová
Ula: Michaela Hejzlarová
Salima: Gabriela Kaclerová
Ilonka: Lenka Liberdová

Pomerol: Dalibor Hrda
Archibald: Peter Soós
Bébé: Olga Procházková
Albert (neboli Langerfield: Jaroslav Velička
René: Roman Cimbál
Maurice: Jan Bednář
Lily: Hana Mikešová
Pauletta: Liana Vinklárková
Anetta: Anna Ondáková
Hlasatel: Daniel Wariš

Premiéra ve Slezském divadle v Opavě v neděli 1. května 2011.

Foto: Tomáš Ruta, Slezské divadlo Opava