Janáčkovo divadlo Brno, foto ND Brno

Největší divadelní sál v republice se 17. listopadu otevře divákům slavnostní premiérou Janáčkovy Lišky Bystroušky! Rozsáhlá rekonstrukce Janáčkova divadla začala za chodu už v roce 2007 a spolykala celkem 600 miliónů korun. Rok a půl bylo divadlo zcela uzavřeno. Dílčí práce budou pokračovat až do podzimu 2019. Přesto už příští sobotu diváky čeká jedna z největších letošních kulturních událostí.

Dne 17. 11. 2018 se od 19:00 uskuteční v Národním divadle Brno premiéra opery Příhody lišky Bystroušky, která současně zahájí 6. mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018, jehož program je věnován 100. výročí vzniku republiky.

Všichni, na něž se nedostaly vstupenky na dávno vyprodanou a ostře sledovanou premiéru, se mohou už od 18:00 na piazzettě Janáčkova divadla zúčastnit slavnostního ceremoniálu, jímž bude po významné rekonstrukci znovu otevřeno Janáčkovo divadlo. Příležitost být přítomni v historické chvíli oslav 100. výročí republiky, 29. výročí sametové revoluce a zároveň historické chvíli pro město Brno a jeho současný kulturní život využijí čelní představitelé města včetně primátora Brna a jeho náměstků, generálních ředitelů společností, které budovu rekonstruovaly a ředitele NdB.

A to ještě není všechno. K premiéře opery Příhody lišky Bystroušky je na tento den také symbolicky naplánován převoz vánočního stromu na náměstí Svobody, tentokrát povozem taženým koňmi. Ani letos se tak nepřeruší tradice, za kterou stojí novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který díky smutnému příběhu v lese odloženého nemluvněte přišel s nápadem, jak pomáhat opuštěným dětem. Uspořádal pod rozsvíceným stromem na brněnském náměstí charitativní sbírku. Díky ní byl vystavěn první dětský domov.  Vánoční strom bude letos přivítán fanfárami z Libuše a vystoupí také sbor Janáčkovy opery NdB.

Rekonstrukce Janáčkova divadla, foto ND Brno

Program oslav dne 17. 11. 2018

9:30 – 10:20 Bílovice nad Svitavou, náměstí Svobody

zahájení tradice vánočního stromu

10:30 – 12:00 Bílovice nad Svitavou, hájenka

předání vánočního stromu 2018 a zasazení nového stromu

16:00 – 16:45 Brno, náměstí Svobody

umístění vánočního stromu na náměstí Svobody

18:00 Brno, piazzetta před Janáčkovým divadlem

slavnostní ceremoniál – znovuotevření Janáčkova divadla

19:00 Brno, Janáčkovo divadlo

premiéra opery Příhody lišky Bystroušky a slavnostní zahájení

6. mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018

Terasy Janáčkova divadla, foto ND Brno