Bystrouška 1

Janáčkova Bystrouška v plenéru

Opera Příhody lišky Bystroušky v zahraničí více než u nás oblíbeného skladatele Leoše Janáčka je letošní premiérou sezóny 2016 před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Tento hudební drahokam bude 14. července 2016 v krumlovském plenérovém divadle uveden historicky vůbec poprvé. Inscenaci o příbězích zvířat a lidí i o smíření s věčným koloběhem života režíruje duo SKUTR – Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, držitelé mnoha divadelních cen.

Inspiraci ke své sedmé opeře objevil Janáček v humoristických povídkách moravského prozaika Rudolfa Těsnohlídka. Nepřímo jej inspirovala také jeho pozdní láska a inspirativní múza Kamila Stösslová, která byla o dvě generace mladší než Janáček. Na prahu své sedmdesátky tak stvořil originální operu, ve které oslavil krásu a velikost přírody – a především znovu „vyzpíval“ obdiv ženské kráse. Titulní postava Bystroušky se v Janáčkově pojetí stává ztělesněním ženství, stejně vábivým jako nevypočitatelným. I po více než devadesáti letech od brněnské premiéry v roce 1924 zůstávají Příhody lišky Bystroušky moderním „divadlem XX. století“. Jsou jásavým i teskným podobenstvím života v jeho nekonečné mnohotvářnosti. Lidské i zvířecí osudy se prolínají v úsměvných, lyrických či tragikomických hudebních obrazech, nyní zasazených do přírodní scenérie pod koruny staletých stromů.

V titulní roli se divákům představí Lenka Máčiková (zpívala např. v Glyndebourne úlohu Zerliny v opeře Don Giovanni či Bystroušku v režii Ondřeje Havelky v pražském Národním divadle) v alternaci s Ivanou Rusko, sólistkou prestižního Opernhaus Zürich a budoucí představitelkou Bystroušky v operním domě v Kolíně ned Rýnem.

Pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose v inscenaci dále vystoupí přední čeští i zahraniční sólisté – v roli lišáka Jorge Garza a Peter Račko, v roli revírníka Alexandr Beň a Svatopluk Sem a řada dalších. Spoluúčinkují i sbor a balet Jihočeského divadla a DPS Jitřenka.

Ke spolupráci na scéně přizvali Trpišovský s Kukučkou výtvarníka Jakuba Kopeckého, který je pro SKUTRy významným spolutvůrcem jejich divadla, ať už v Divadle Archa nebo na jiných scénách českých divadel. Autorem kostýmů je Marek Cpin, jenž má na svém kontě více než 90 výprav k inscenacím po celé České republice, choreografie secvičil Jan Kodet.

 

Hrají a zpívají:

Liška Bystrouška: Lenka Máčiková, Ivana Rusko

Lišák: Jorge Garza, Peter Račko
Revírník: Alexandr Beň, Svatopluk Sem
Rechtor / Komár: Ondřej Koplík, Ján Rusko
Farář / Jezevec: Josef Škarka, František Zahradníček
Lapák: Romana Strnadová, Jana Piorecká
Revírníková / Sova: Miroslava Veselá, Dagmar Volfová
Chocholka: Iva Hošpesová, Jana Málková
Pásková / Datel: Kateřina Bukovská, Gabriela Burianová
Harašta: František Brantalík, Jiří Brückler
Pásek: Miloslav Veselý
Kohout / Sojka: Vladimíra Malá, Lenka Pavlovič
Králík / Zajíc: Pavel Klenka
Premiéra 14. července 2016, inscenace bude uváděna do 21.7. 2016. V této sezóně ještě diváci v Českém Krumlově uvidí balet Labutí jezero, opery Carmen a Rusalka, pohádku Baron Prášil a detektivku Pes baskervillský.
Bystrouška 2
Foto: Pavel Hejný, JČD