Foto: Pražský filmový orchestr

Od čtvrtka 19. dubna je Plzeň opět filmovou Mekkou České republiky – začal zde 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Do krajské metropole zamířila řada významných hostů z řad herců a hereček, režisérů a dalších filmových tvůrců zejména z České a Slovenské republiky. Zahraniční hosty zde zastoupí mimo jiné členové mezinárodních porot. Finále se koná do 24. dubna 2018 a do západočeské metropole opět přinese přehlídku aktuální české a slovenské kinematografické, televizní a internetové tvorby i ochutnávky z historie a zahraničních produkcí. O hlavní cenu Zlatého ledňáčka se utká 51 snímků uvedených do kin v roce 2017 v pěti kategoriích – celovečerní hraný nebo animovaný film, dokumentární film, televizní a internetová cyklická a necyklická tvorba a nově i studentské filmy do 40 minut. V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky. Dále dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebo historický snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka.

Součástí programu Finále je i koncert filmové hudby, který se koná 22. 4. od 19 hodin v prostorách objektu DEPO 2015. Slavné filmové hity provede Pražský filmový orchestr pod taktovkou Jiřího Korynta. Zazní melodie ze Star Wars, Harry Pottera, Indiana Jones či Saving Private Ryan, filmy a ságy, které kromě celosvětové publicity pojí také jméno skladatele Johna Williamse, který letos v únoru oslavil své 86. narozeniny. Kromě výše uvedených skladeb se publikum může těšit i na melodie z Alenky v Říši divů, Pirátů z Karibiku, Contact či Inception.

Letos spolu s orchestrem vystoupí poprvé společně i sbory. Připojí se sbor Canti di Praga pod vedením Jana Svejkovského a Pražský filmový sbor se sbormistryní Kamilou Tůmovou.

Foto: Pražský filmový orchestr