Téměř dvacet let starý filmový muzikál Kouř se vrátí do Prahy, kde v pondělí 24. května zahájí tříměsíční kulturní přehlídku „Ostrava v Praze“. Celý program odstartuje v půl osmé navečer projekce zmíněného snímku v kině Světozor, který se za tím účelem promění v kulturní dům konce 80. let a o zábavu přísedících se postará kulturní referent podniku Stavostroj…

Kouř je prvním celovečerním filmem režiséra Tomáše Vorla s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“. Byl natočen v roce 1990 na motivy jeho studentského filmu s názvem „Ing.“ z roku 1985 a do distribuce se dostal v roce 1991. Z původního snímku je použita jen základní osa příběhu: Mladý inženýr přichází na své první působiště se záměrem pracovat, což se však v bizarních poměrech své doby ukáže být šokujícím výstřelkem. Mirek svým neobvykle normálním postojem uvede do chodu běh místních dějin, a tak společenské zlo (zosobněné nekompetentními šéfy) je aktuálně svrženo spravedlivě rozhořčeným, probuzeným davem a jsou nastoleny nové pořádky, které však v mnohém začínají připomínat pořádky staré, obrácené naruby. Tím film pracuje s podobným tématem jako muzikál Urinetown, který pod názvem Močohrad uvádí liberecké Šaldovo divadlo a jenž rovněž humornou formou ukazuje, jak si mnohdy „obyčejní“ lidé nedokáží poradit s nově nabytou svobodou a proto jí raději nahradí další totalitou. Na scénáři spolupracoval s Tomášem Vorlem vedoucí jednoho z divadel Pražské pětky, Lumír Tuček z Recitační skupiny Vpřed. Snímek má typickou poetiku prolínání vážného s nevážným, ironie s obdivem, reality s bizarností, skutečnosti s absurditou… Celý příběh je prokládán písněmi Michala Vícha s až dadaistickými texty Lumíra Tučka a dialogy jsou často vedeny ve verších. Originalita muzikantského zpracování film posouvá mezi skutečné hudební snímky.

Zahajovací večer neformální přehlídky si nenechají ujít ani filmoví představitelé hrdinů Kouře – Lucie Zedníčková, Fero Burda, Věra Míchová, Petr Čtvrtníček, Šimon Caban a jeho tvůrci Jiří David, Lumír Tuček a Michal Caban. Po skončení promítání se budou moci návštěvníci zúčastnit i dobové diskotéky.
“Každý, kdo přijde v kostýmu z 80. let nebo prokáže, že mu byl udělen titul Ing., má vstup zdarma,” vzkazuje za organizátory Radka Weiserová.
Celá přehlídka Ostrava v Praze skončí až 10. září a souvisí s kandidaturou Ostravy na titul Evropského hlavního města kultury 2015, o který se utká s Plzní letos na podzim.

Foto: Zdroj – vorelfilm.cz