Tento čtvrtek pokřtil muzikálový zpěvák Daniel Hůlka v pražském Divadle Hybenia knihu Diagnóza Blíženec – dialog Miroslavy Besserové s Pánem démonů. Biografii českého Draculy vydává Nakladatelství Ikar a pokřtili ji Jiří Adamec, Eva Burešová, Ema Krahulíková, Štěpánka Perková, Otakar Brousek a Michal David. Pořadem provázel Karel Voříšek.

Daniela Hůlku, do té doby celkem neznámého operního barytonistu, katapultovala až na vrchol slávy titulní role v nejznámějším českém muzikálu Karla Svobody Dracula. Kontroverzní sólista i solitér, zpěvák s fantastickým hlasem, držitel Zlatého slavíka (1998) věří na jediné – na náhodu. Autorka Miroslava Besserová, jíž pojí s Danielem Hůlkou opravdové a vřelé přátelství, jej charakterizuje „jako muže obdivovaného, zatracovaného, pro mnohé nedostupného, poctivého v životě i profesi, obletovaného ženami, chlapa jako horu se srdíčkem na dlani, s úžasným smyslem pro humor a dnes už pomalu zapomínanou schopností dobré recese. Dokáže být příjemným společníkem i otravným morousem, což je dokonalá vizitka jeho znamení.” V knize vedené formou dialogu odpovídá na otázky na tělo překvapivě otevřeně, upřímně, bez patosu i sebelítosti a s otevřeností, která překvapí nejen jeho příznivce.

„Jsou jména, při jejichž vyslovení každý ví. Vlastně bych měla spíš napsat – jsou osobnosti, kdy při vyslovení jejich jména si většina myslí, že ví. Znají je totiž z dnes hojně čteného bulváru, kde se propírají „zaručeně pravdivé“, tím pádem náklad zvyšující momenty z jejich života. Daniel Hůlka vědomě i nevědomky těm nesmyslům často napomáhá. My se ale známe tak dlouho a dobře, že žádné „vyprávěnky“ na mě ani nezkoušel. Naopak dával pozor, na co se ptám, docela vážně vzpomínal na ty, kdo mu v životě hodně pomohli, jak svou kariéru odstartoval, což znamená, že jsme se u toho často i pořádně nasmáli. Dan patří k lidem, co dokážou druhé respektovat, uznávat mistry svého oboru, od kterých se dodnes učí. Nezapomíná na ty, kdo mu v životě podali pomocnou ruku, když to potřeboval. Jenže je skutečně Blíženec se vším všudy, takže se mu to znamení do jeho jednání, života i uvažování často hodně promítá. Pochopitelně ho vedle neuvěřitelných zážitků nejen z cest po světě, který projel křížem krážem, provázejí dívky, paní, dámy, různé ženštiny. Má rád adrenalin, jehož výčtem se pobavíte. Když se do něčeho pustí, tak na plný plyn, není k zastavení, a okolí se pak nestačí divit.
Mohlo by se zdát, že patří k profesním i životním sprinterům na krátkou trať, ale opak je pravdou. Po úspěchu i různých prohrách se sám v sobě schová do nory, kterou pečlivě v té své dlouhovlasaté hlavě ukrývá, a probere, proč to, či ono bylo tak nebo tak, na co si příště má dávat bacha.
Snažila jsem se v dialogu ve tvrdých deskách, jak knížce říkáme, Dana nejen jeho obdivovatelům, ale i těm, co ho moc nemusí, a on ví, že tací jsou, představit, jak ho neznáte. S výsledkem souhlasil, dokonce svým: „… jo, nech to tam“, riskoval reakci různých, pro život zpěváka důležitých lidí, na svůj názor.
No, prostě, Blíženec,” uvádí autorka knihy Miroslava Besserová.