Ve čtvrtek 18. dubna se uskutečnil v pražském Paláci knih Luxor křest nového dvojalba Richarda Pachmana a Kamily Moučkové Samota není osamění, věnovaného zmíněné umělkyni k 85. narozeninám. Stejný název má i novinkový komponovaný pořad, jenž obsahuje básně, texty a fejetony v podání moderátorky Kamily Moučkové se skladbami a písněmi skladatele a zpěváka Richarda Pachmana. Zároveň MUDr. Jan Cimický, Martina Kociánová a Karel Voříšek spolu s Kamilou Moučkovou pokřtili i pátou knihu Richarda Pachmana s poněkud tajemným názvem KDOKOLIV.

Nové album obsahuje básně Františka Saleského, Boženy Němcové, duchovní texty, citáty Mistra Jana Husa, Dalajlámovu modlitbu, básně Richarda Pachmana napsané na motivy myšlenek a názorů Kamily Moučkové i její autorské fejetony.
„Některé básně a texty jsem napsal pro Kamilu Moučkovou na základě jejích názorů a životních postojů, takže i když jsou na CD většinou mé texty, je jejich spoluautorkou i paní Kamila. Text titulní písně Samota není osamění vznikl inspirován stejnojmenným fejetonem Kamily Moučkové. Nejen v této skladbě jsme vytvořili myslím, že ne často prezentované spojení – duet recitátorky a zpěváka,“ řekl spoluautor a producent dvojalba Richard Pachman, který na projektu pracoval dva roky.
„Je mi 85 let a tohle je moje první CD v životě. Děkuji za něj Richardovi Pachmanovi. CD s fejetony je určeno hlavně vám, ženám, které přijdete domů unavené z práce, a tam vás čeká druhá směna. Sama vím, co říkám. A také vím, že mnohdy nemáte už sílu přečíst si ani kus knížky. A tak si pusťte dva, tři fejetony do toho vašeho usínání,“ dodává Kamila Moučková s tím, že albu předcházela pětiletá spolupráce obou umělců.

Vznik knihy KDOKOLIV ovšem tak idylický nebyl. Beletristický román s autobiografickými prvky vznikl na základě vlastních zkušeností autora, který byl téměř čtyři roky pronásledován a šikanován šílenou stalkerkou. Tato kauza nedávno proběhla všemi médii. Richarda kdosi pronásledoval, sledoval na cestách, vyhrožoval mu smrtí, přál trvalou invaliditu členům jeho rodiny, vyhrožoval zabitím jeho psů i útokem na některý z hudebníkových koncertů… Řada zpěvákových akcí se v té době musela konat pod policejním dozorem. Policie již pachatele odhalila a 8. dubna proběhlo u Krajského soudu v Ostravě první líčení.

Proto Richard Pachman, spisovatel, skladatel, zpěvák, malíř, autor historických románů Útes a Notre Dame, autobiografických knih Jak chutná bolest a Jak chutná život, několika muzikálů, bezmála třiceti autorských CD a stovek olejomaleb nyní přichází s románem KDOKOLIV, ve kterém na příběhu populárního hudebníka Michaela Mana poukazuje na alarmující rysy současné společnosti i na to, jak může být nezdravá láska nebezpečná a do jaké míry jsou v době počítačů a mobilních telefonů hranice našeho soukromí křehké a lehce prolomitelné.

„Může se to stát komukoliv, i vám. Jednou přijdete domů, zapnete si počítač a zjistíte, že nemáte soukromí, že nemáte přístup ke svým mailům, kde jste stovkám přátel psali slova, která patřila jen jim, že někdo vám vidí do života, do vaší práce, do žaludku i do postele. Máte najednou pocit, že s vámi někdo cizí chodí i na toaletu, a přitom nevíte kdo a ani proč to dělá. Víte jen, že vaše soukromí už není soukromé a cítíte jen bezmoc a odporné zlo, jehož původce se skrývá někde v oparu doma u počítače a dělá vše pro to, aby nebyl identifikovatelný…,“ říká Pachman a dodává, že souhra náhod chtěla tomu, aby kniha neplánovaně vyšla krátce po soudu s osobou, jejíž protiprávní a trestné jednání se stalo jejím námětem. „S vydavatelem knihy KDOKOLIV jsme se rozhodli vytvořit web www.kdokoliv-kniha.cz, na kterém nejenže bude příběh hlavního hrdiny pokračovat, ale v diskuzi budou moci lidé sdílet i své vlastní zkušenosti se stalkingem. Tím, že se svěří, mohou pomoci sobě, ale i dalším, kteří se o svém problému bojí mluvit nebo bojí jej nechtějí ohlásit na policii. Já sám jsem tři roky doufal, že to ustane a nikoho jsem o tom, že jsem pronásledován, neinformoval. Po dohodě s Bílým kruhem bezpečí, jejichž informace pro mne byly velmi cenné v řešení mého problému, chceme ty, kteří se s námi spojí, inspirovat ke krokům, které mohou napomoci v řešení jejich nesnadné životní situace,“ podotýká Richard Pachman.

Foto: Josef Louda (křest) a přebaly nosičů