V music baru Restaurace V Celnici se včera těsně po poledni podával pěkně krvavý tatarák a zapíjel se Krvesajem! Důvodem těchto orgií byl křest nového alba s výběrem melodií ze snad nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula. Zúčastnila se ho většina protagonistů tohoto titulu, momentálně uváděného v Divadla Hybernia, ale také třeba populární hudební pedagog Eduard Klezla, Vladimír Kočandrle za EMI Czech Republic, Vendula Svobodová a řada dalších hostů. Hlavní slovo samozřejmě patřilo Draculovi „nejdraculovatějšímu”, tedy Danielu Hůlkovi, protože jej tato role provází během celé muzikálové kariéry a odstartovala jeho cestu ke slávě. Krvelačného šlechtice hrál už více než tisíckrát! Vedle něj dostala na novém nosiči největší prostor Kamila Nývltová (Adriana), Tomáš Savka (Steven) a Monika Absolonová (Lorraine). V duetu Vyznání se Dan Hůlka zároveň vyznává své současné životní partnerce Šárce Vaňkové.

Úvodní slovo obstarala tisková mluvčí divadel Broadway a Hybernia Martina Jandová, která postupně k řečnickému pultu přizvala již zmíněného Vladimíra Kočandrleho, producenta Oldřicha Lichtenberga a Dana Hůlku. Vladimír Kočandrle vyslovil názor, že současný Dracula není pouhou kopií toho původního:
„Jeden z titulních představitelů, Dan Hůlka, se nyní nalézá ve vrcholné formě a proto jsme natočili nové CD, které se liší nejen současným obsazením dalších hlavních rolí. Dan totiž svou úlohu zpívá jinak než před léty, kdy jeho kariéra muzikálového herce začínala. Chtěli jsme složit hold tomuto představení, které je mimořádně úspěšné. Moderním trendům odpovídají nejen nové aranže písní, ale i vlastní design přebalu, který tak trochu připomíná svět fantasy,“ vysvětluje Vladimír Kočandrle.

„Chtěl bych poděkovat i těm, kteří mají na vzniku tohoto skvělého muzikálu největší podíl, ale bohužel již nejsou mezi námi – tedy textaři Zdeňku Borovcovi a geniálnímu hudebnímu skladateli Karlovi Svobodovi,“ dodal Oldřich Lichtenberg. „Proto jsem rád, že mezi námi mohu přivítat také Vendulu Svobodovou. Je mi ctí, že můžeme hrát tak dobrý muzikál z pera tak dobrých autorů. Draculu budeme uvádět do 27. prosince, ale s jeho protagonisty se neloučíme. Jednak bude Dracula mít pouze programovou přestávku a navíc se s většinou jeho protagonistů setkáte v našem novém projektu Baron Prášil, který uvedeme ve světové premiéře 25. února příštího roku,“ dodal producent Lichtenberg.
Daniel Hůlka s nehranou skromností dodal, že neví, zda jeho současná forma je vrcholná a poděkoval všem kolegům, kteří se na představení podílí.

Track list NEW DRACULA 2009-2010:

1. Vím, že jsi se mnou – Daniel Hůlka, Kamila Nývltová
2. Nespravedlivý Bůh – Daniel Hůlka
3. Žít – Daniel Hůlka a Kamila Nývltová
4. Stevenův monolog – Tomáš Savka
5. Jsi můj pán – Monika Absolonová
6. Dokonáno – Daniel Hůlka, Monika Absolonová, Tomáš Savka
7. Hon na zlo – Daniel Hůlka
8. Lorraine v podzemí – Monika Absolonová
9. Draculův monolog – Daniel Hůlka
10. Vyznání – Daniel Hůlka, Šárka Vaňková
11. Snový soud – všichni, původní verze z roku 1995

Přinášíme vám krátký rozhovor s Danielem Hůlkou, který velmi vytrvale snášel útrapy od fotografů a ochotně odpovídal všem novinářům na jejich otázky, až do chvíle, kdy se bar téměř úplně vyprázdnil. Působil dojmem naprosto pohodového člověka bez hvězdných manýrů, který nad každou otázkou poctivě přemýšlel:

Dane, narozdíl od našich kolegů se vás nehodláme ptát, zda váš vztah s Šárkou Vaňkovou prochází krizí, ani zda náhodou nečekáte miminko… Jsme asi jediní v tomto útulném baru, kteří vás pamatují z doby, kdy jste hrál v Plzni v Prodané nevěstě. Povězte, vzpomenete si někdy?
„No to je úžasné, vůbec jsem nemyslel, že bych tu někoho takového mohl potkat… Samozřejmě, na to se zapomenout nedá! Teplické divadlo, plzeňské divadlo, liberecké divadlo, to je období, kdy jsem ještě studoval a pomalu se mi plnil sen, že budu zpívat. V Plzni jsem začínal Krušinou v Prodané nevěstě. Je to asi padesátiletý pán, otec Krušinovic Mařenky, a mně tehdy nebylo ani pětadvacet… To je úděl barytonů a basů.“

Jdete z jedné muzikálové role do druhé. Neplánujete i operní comeback, kromě Giovanniho?
„Vystoupil jsem ještě v Libuši v Národním divadle, ale teď mám tolik práce, že následující dva roky žádný operní návrat neplánuji, i když bych hrozně rád. Pak se uvidí, co bude dál. Rozhodl jsem se, že nechci příliš míchat styly. Zjistil jsem, že to není dobré – základní pěvecká technika je sice stejná, ale každý žánr má svá specifika. Dělám Draculu, čeká mě nový projekt Baron Prášil, rád bych vydal další sólovou desku, je toho prostě moc…“

Líbil byste se mi třeba jako baron Scarpia v Tosce…
„Ano, nádherná záporná role. Určitě bych si jí někdy rád zazpíval. Jestli už někdo sestavuje repertoár tak na rok 2012 , ať mi napiše…“

Vraťme se k muzikálům. Odehrál jste nespočet krásných rolí. Za dva mezníky považuji Draculu a Jekylla. Dají se nějak tyto dvě postavy srovnat?
„To jste perfektně trefil, Dracula i Jekyll jsou opravdu mé životní role. Hrál jsem spoustu fantastických rolí, v Bídnících, v Excalibru, Monte Crista, ale snad jen Jekyll je plnohodnotně srovnatelný s Draculou, co se mého požitku z hraní týče.“

Vnímáte jako interpret, s operní zkušeností, rozdíl mezi zpěvem s orchestrem a na nahrávku?
„Ten rozdíl je obrovský. Považuji to za největší bolest české muzikálové scény, že se nehraje s živou kapelou, ale to je věc, kterou jako zpěvák nemohu nijak ovlivnit, jsou zde prostě prostorové, technické i finanční limity.”

Co chystáte v nejbližší době?
„Do konce roku se bude hrát Dracula a 14. prosince budu mít v Hybernii vánoční koncert, kterým chci rozjet takovou šňůru s pracovním názvem Vzpomínání, protože využiji melancholické atmosféry, zazpívám staré písničky a zavzpomínám na řadu přátel. Pak už začnou zkoušky Prášila a také bych chtěl natočit novou desku, která má vyjít koncem příštího roku.“

Tak hodně štěstí!

17 let starý důkaz o účinkování Daniela Hůlky v plzeňské inscenaci opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany – repro programu z roku 1992:

Fotoreportáž ze křtu: Vítězslav Sladký

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal