Rent se vrací! Dlouho očekávaná premiéra české verze muzikálu Rent bude již za měsíc! Po krátké jarní etapě v divadle Kalich se tentokrát (stejně jako v létě 2013) bude opět hrát v prostorech divadla Na Prádle. Intimitou tohoto divadla byli dle slov režiséra Steve Josephsona již loni v létě všichni unešeni. „Jeho prostředí jsem vybral právě proto, že mi připomíná Off-broadwayské scény na Greenwich Village v New Yorku. Využíváme zde pro hraní též míst, které jsou v přímé blízkosti diváků (např. na balkonech). Velmi se těším na návrat do tohoto prostoru, kde můžeme diváky více vtáhnout do děje“ uvedl Josephson. Znovu se tu bude hrát příběh o lásce, přátelství a o tom, jak důležité je užívat si každý den. Se staronovým obsazením, v jiném jazyce, ale se stále stejným nadšením všech protagonistů. Alespoň tak se to podle prvních dojmů a ukázek jeví.

Premiéra je stanovena na 14. prosince. Po několika posunech data české verze je nynější plánované uvedení v předvánočním čase, tedy v době, kdy se většina děje muzikálu odehrává, více než symbolické. Tentokrát už se ale příznivci nemusí bát – premiéra v češtině se opravdu odehraje. Překlad Milana Malinovského je hotový, herecké obsazení obnoveno a všichni se do zkoušek pustili po hlavě, jak také bylo vidět na krátké press zkoušce Rentu v pátek 7.11., které se měli možnost zúčastnit i někteří nedočkaví fanoušci.

Přítomný byl téměř celý tým, který se na muzikálu podílí. V asi dvanáctiminutovém medley zazněly části většiny písní a myslím, že i největší skeptici, kteří české verzi od začátku nedůvěřovali, se mohou přestat bát. Tak například část písně „No day but today“, nesoucí to nejdůležitější poselství Rentu zní „Žij právě teď, žij s tím co máš, pusť svůj strach z pout a láskou se svaž. Zkus dejchat jen pro tenhle den. Jen dnes žít se dá.“ Text parádně zapadá do hudby, není plný nesmyslných metafor, zatím se jeví jako čistý a jednoduchý. Doufejme jen, že nás konečná podoba nezklame.

Producentem a zároveň režisérem muzikálu zůstává Steve Jsephson, stejně jako při anglické verzi, která má na svém kontě dokonce nominaci na Thálii pro hlavní ženskou představitelku Mimi, Markétu Procházkovou (která se ovšem v české verzi bohužel neobjeví). V roli Mimi zůstává Michaela Doubravová, jako její alternace nově nastupuje Michaela Horká, která se se stejnou postavou setkala již v bratislavském Istropolisu v roce 2007. Oba představitelé Rogera Michael Kluch i Roman Tomeš zůstávají, stejně jako nealternovaný Tomáš Vaněk v postavě vypravěče Marka. K roli Collinse se po pauze, kdy v divadle Kalich nenastoupil, vrací Martin Šemík, který už v divadle Na Prádle přesvědčil o svých kvalitách, nově k němu přibývá Tomáš Novotný. Taktéž se objeví nový Angel, Lucie Brychtová, stejně jako Michaela Horká se i ona objevila už v původní bratislavské verzi, Báru Chybovou bude v roli Maureen alternovat Michaela Zemánková. Obě Joanne, Vendula Příhodová i Lucie Bakešová zůstávají. Zajímavé bude netradiční pojetí company, kde budou všechny postavy ztvárněny pouhými dvěma herci. Na korepeticích to dle slov Tomáše Vaňka zatím funguje, jak to bude vypadat na jevišti, se dozvíme už za měsíc.

Celkem sedm představení se odehraje ještě do konce roku, další reprízy budou následovat na jaře 2015. Nicméně, pokud tohle kultovní dílo, inspirované slavnou Pucciniho Bohémou, ověnčené Pulitzerovou cenou za divadelní hru a čtyřmi Tony Awards chcete vidět, jeho návštěvu rozhodně neodkládejte. Jak sám podtitul připravované české verze přece říká, „žít se dá jen dnes….“