Na dnešní odpolední tiskové konferenci v pražském Národním divadle oznámila Herecká asociace nominace na prestižní Ceny Thálie za rok 2013. Ty se udělují za mimořádné jevištní umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce, přesněji od 1. prosince 2012 do 30. listopadu 2013. Jsou udělovány interpretovi a interpretce ve čtyřech oborech: v činohře, v opeře, muzikálu či jiném hudebně dramatickém žánru a v baletu, pantomimě či jiném tanečně dramatickém žánru. V námi nejvíce sledované oblasti muzikálu, operety či jiného hudebně dramatického žánru se letos o cenné trofeje utkají tito umělci:

Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:

Ženský výkon:

Monika Absolonová (titulní role v muzikálu Mary Poppins, Divadlo Hybernia, Praha)

Lucie Bergerová (role Alžběty Báthoryové v muzikálu Báthoryčka, Těšínské divadlo, Český Těšín)

Martina Šnytová (role Heleny v operetě Jacquese Offenbacha Krásná Helena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava), s přihlédnutím k úloze Evelyn v muzikálu Fantom Londýna

Mužský výkon:

Aleš Briscein (role Parise v operetě Jacquese Offenbacha Krásná Helena, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

Marek Holý (titulní role v muzikálu Zorro, Divadlo Hybernia, Praha)

Jiří Langmajer (role Maurice Chevaliera v muzikálu Mata Hari, Divadlo Broadway, Praha)

V širších nominacích se objevili tito umělci:

MUŽI – Václav Noid Bárta jako Daniel (Lucie – Větší než malé množství lásky, Hudební divadlo Karlín), Jan Bendig jako Honza (Superstar Company, Divadlo v Korunní a Nová scéna ND Praha), Josef Moravec jako Gabriel von Eisenstein (Netopýr, Divadlo F.X. Šaldy Liberec), Aleš Slanina jako Rozumbrad (Kočky, Městské divadlo Brno), Peter Strenáčik jako Panter Baghíra (Mauglí, Divadlo Kalich)

ŽENY – Svetlana Slováková jako Alexandra Ovensová (Flashdance, Městské divadlo Brno), Zuzana Kolářová jako Pavoučí žena/Aurora (Polibek pavoučí ženy, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Zuzana Offenbartl Dovalová jako Eva Olmerová (Nezemřela jsem… ze života Evy Olmerové, Divadlo v Dlouhé), Markéta Procházková jako Mimi (RENT, Divadlo Na Prádle), Kamila Sedlárová jako Marilyn Monroe (Marilyn, Klicperovo divadlo Hradec Králové)

Složení poroty: Zdeněk Barták (předseda), Patrick Fridrichovský, Jiří Horký, Eduard Krečmar, Ivan Misař, Jolana Nováková, Lumír Olšovský, Gustav Oplustil, Michael Prostějovský, Ivan Zelenka

Celkově nejvíce nominací získali tentokrát umělci z pražského Národního divadla (pět), Národního divadla moravskoslezského v Ostravě (čtyři) a Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (tři). Dvakrát zazněl název pražského Divadla Hybernia, respektive společnosti Musical Production, vždy v souvislosti s muzikálem Zorro, uváděným v koprodukci s Městským divadlem Brno. Laureáty vyhlásí Herecká asociace 29. března 2014 v historické budově Národního divadla.