Bez obvyklé pompy oznámilo pražské Divadlo Broadway vznik zcela nového muzikálového projektu. Nové dílo nese název Ať žije rockenroll! a přenese nás zpět na přelom 50. a 60. let dvacátého století, kdy svět zachvátila rockenrollová hudební horečka. Do tehdejšího Československa si tahle podmanivá muzika ale nehledala cestu snadno. I tak si u nás našla mnoho příznivců. Bigbítové skupiny vznikaly jak houby po dešti, při jejich koncertech zachvacovalo mladé publikum doslova šílenství. Jak uvádí produkce, příběh se bude dnešnímu mladému publiku zdát možná až groteskně neskutečný, ale nepochybně jim tahle muzikálová komedie plasticky přiblíží dobu, kdy jejich dědové a babičky navlíkli pašované džínsy a vyrazili do klubu šílet při kytarovém běsnění svých idolů…

Přestože je tématem muzikálu rockenroll, samotných rockenrollových písní v něm nezazní mnoho. Písničky budou stylově velice rozmanité a nabízejí pozoruhodnou škálu nálad, od fantasmagorického blouznění hlavního představitele pod vlivem drog, melancholické blues z pankrácké věznice až po milostné kňourání mladých policajtů v roztomilém valčíčku.
Muzikál Ať žije rockenroll! slibuje na české muzikálové scéně i jisté novátorství. Nevrací se do dávné historie romantických rytířů, nevychází z motivů již dříve napsaného románu či filmu. Tenhle příběh je zcela původní a autoři byli vedeni jedinou snahou: Zpracovat své autentické vzpomínky do muzikálového tvaru a ve výsledku notně pošimrat bránice diváků.

Autory připravované projektu jsou přitom dvě opravdové veličiny českého show byznysu: Petr Janda a Karel Šíp. Legendární frontman Olympicu už chtěl do muzikálových vod vstoupit před léty, kdy začal psát Cyrana z Bergeracu. Poté, co zjistil, že stejné téma zpracovává i Janek Ledecký, oba po dohodě od svých záměrů gentlemansky opustili (a látky se chytil po letech světový hitmaker Frank Wildhorn…). Podílel se však na vzniku muzikálu Olympic Live! aneb Jak se lítá vzhůru…, který se hrál před léty v Divadle TaFantastika. Karel Šíp, známý především jako televizní scénárista a bavič, má již také divadelní debut za sebou. Se Zdenkem Mertou napsal „novou klasickou operetu“ Ferdinand, která se s úspěchem hrála v Divadle J.K.Tyla v Plzni a v Městském divadle v Brně.

Libreto nového díla je postaveno na příběhu novopečené rockenrollové hvězdy Ronnyho, vlastním jménem Rudolfa Konopáska. Žije „moderní“ muzikou a líbí se mu Yvetta, mladá svazačka z jejich žižkovského činžáku. Její tatínek, stranický funkcionář Radimecký, orientuje svou dceru spíše k lásce k Východu, zatímco Ronny bezmezně obdivuje všechno ze Západu. Tím si působí nekonečný řetěz problémů, jak s milovanou slečnou, tak s obdivovanou muzikou. Zatímco mladá dívka je, pod Ronnyho vlivem, postupem času jeho pohledu na svět stále přístupnější, s rockenrollem to jde ztěžka. Ten byl dle názoru strany a vlády ideologickou hrozbou. Ronny však svůj boj za svůj sen nevzdává. Odplata na sebe nenechá dlouho čekat. Vcelku nevinně se ocitne na záchytce, pak je hospitalizován na psychiatrické klinice… Když se chce vyhnout vojně, před odvodovou komisí předstírá šílenství. Potýká se s naivní stupiditou mladých příslušníků SNB, na druhou stranu sklízí obdiv fanynek. Často propadá depresím, které se snaží eliminovat alkoholem a drogami. Tím rmoutí svou maminku, jenž si s povedeným synáčkem neví rady. Ten se časem ocitne v pasti, která ho přivede až do vězení…

Ať žije rockenroll! se tak zřejmě zařadí do linie nenáročných retro komedií, které bodují u nás i ve světě (Rebelové, Děti ráje, Mamma Mia, Ich war noch niemals in New York, Buddy Holly…). Jeho výhodou ale bude původní hudba Petra Jandy.
Premiéra je plánovaná na říjen letošního roku.

Foto:
Jef Kratochvil (MdB – Ferdinand, kd´E ste?)
Archivní snímky Karla Šípa a Petra Jandy

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal