Edith Piaf a Marlene Dietrich, foto: MdB

3. dubna 2019, proběhla ve švýcarském Curychu premiéra muzikálu Edith Piaf a Marlene Dietrich, kterou s místními herci a hudebníky připravil režisér Stanislav Moša se svým brněnským týmem. Hraje se v největším curyšském muzikálovém divadle Maag Halle.

Švýcarská premiéra vznikla v koprodukci s Městským divadlem Brno v režii ředitele Stanislava Moši. Petr Hloušek vytvořil novou scénografii a hrálo se v kostýmech Andrey Kučerové. Představitelé všech rolí jsou ze Švýcarska stejně jako i hráči v orchestru. Okouzlující Edith Piaf suverénně hrála a skvostně odzpívala podle místního tisku Eveline Suter. Roli Marlene Dietrich s úžasnou suverenitou zvládla Sylvia Heckendorn. Jejich chytré a vtipné dialogy vyvolávaly bouřlivé reakce, které střídalo mrazivé ticho při pěveckých číslech. Obecenstvo, které MAAG HALLE do posledního místa zaplnilo, bylo zcela nadšeno a hned po posledních tónech povstalo a odměnilo inscenaci dlouhotrvajícím potleskem.

Edith Piaf a Marlene Dietrich, foto: MdB

Hudebního drama „Edith Piaf a Marlene Dietrich“  je na repertoáru Městského divadla Brno s 66 odehranými reprízami pod názvem „Vrabčák a anděl“ již od listopadu 2015. Světová premiéra se odehrála v roce 2014 ve vídeňském Burgtheatru. Autoři Daniel Grosse Boymann a Thomas Kahry (který byl curyšské premiéře přítomen) napsali strhující příběh dvou královen světového šoubyznysu, Edith Piaf a Marlene Dietrich. První si svět podmanila svým zpěvem, dojemným životním příběhem a nenápadným zjevem, druhá okouzlovala svou krásou, elegancí, uhrančivým pohledem a byla jednou z prvních evropských, respektive německých hereček, která se dokázala prosadit v Hollywoodu. První celý život touží po opravdové velké lásce a novému citu vždy maximálně propadá, ta druhá střídá muže (a snad i ženy) jako kabáty a nezastírá svůj cynický pohled na romantiku. První umírá vysílením v sedmačtyřiceti letech, celá Francie pro ni truchlí, druhá se dožívá úctyhodných jednadevadesáti let, ale rodné Německo ji považuje za zrádce. Jsou natolik rozdílné, ale přitom dokáží najít společný rytmus, společná témata, a dokonce i společnou lásku.

Edith Piaf a Marlene Dietrich, foto: MdB