Plzeňské divadlo patří po dlouhá léta mezi několik málo českých scén, které hrají i na Nový rok. Tradičně uváděnou Prodanou nevěstu v posledních letech vystřídal novoroční operetní koncert. Tedy koncert – jedná se spíše o kostýmované scénické pásmo režírované šéfem souboru Romanem Meluzínem, kde písně střídají vtipné glosy moderátorů Bronislava Kotiše a Jiřího Untermüllera.
Tito cestovatelé nás provedou nejen baštami evropské operety, tedy Vídní a Paříží, ale zavedou nás i do Ameriky či mezi piráty z Penzance. Proto se koncert jmenuje S OPERETOU KOLEM SVĚTA. Jeho program je každoročně poněkud obměněn, takže ani stálí návštěvníci neslyší vždy totéž. Tentokrát celý program zahájí valčík Na krásném modrém Dunaji, následován melodiemi ze slavných operet Vinobraní, Polská krev, Cikánský baron, Ples v opeře, Vídeňská krev a Mamzelle Nitouche. Zazní i dvě orchestrální skladby vybočující z operetního žánru – Uherský tanec č.5 J.Brahmse a Offenbachova Barkarola z mystické opery Hoffmanovy povídky.
Neoperetní bude i samotný úvod druhé části koncertu, kdy dramaturgie zařadila tři ukázky z nedávno uvedené české premiéry velkého klasického muzikálu Carousel autoské dvojice Rodgers – Hammerstein II. Hned poté se diváci dočkají milé vzpomínky na velmi zdařilé nastudování anglické operety Piráti z Pezance a dvou písní z repertoárové novinky, kterou je Uličnice Járy Beneše. Po několika melodiích z děl Johanna Strausse ml. a Carla Zellera celý pořad vyvrcholí závěrečnou plesovou scénou z druhého jednání operety Netopýr a druhým finále nestárnoucího Orfea v podsvětí.
Již zmínění průvodci jistě budou hýřit vtipem a pozadu určitě nezůstanou ani další sólisté plzeňské operety – Roman Krebs, Michaela Rybicka, Gabriela Miková, Libor Zavislan, Venuše Dvořáková a další. Těšit se lze jistě i na obvykle precizní výkon orchestru, který bude i tentokrát charismaticky řídit Jiří Petrdlík.
Pokud tedy zastáváte názor, že příjemná atmosféra na vlnách operety je nejlepším lékem na silvestrovskou kocovinu, určitě si nenechte tento novoroční koncert ujít.

Foto: Pavel Křivánek /scéna z operety Orfeus v podsvětí/