Již potřetí letos proběhne oblíbená Noc divadel, kterou organizuje Institut umění – Divadelní ústav v úzké spolupráci s jednotlivými scénami. Akce si klade za cíl přilákat do divadel návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, jimž chce nabídnout nevšední zážitky, které jim divadla obvykle během běžného provozu neposkytují.

Letošní ročník nabídne nejen zcela novou podobu propagační kampaně, ale zejména výrazný nárůst spolupracujících divadel. Zároveň se Noc divadel připojila k projektu Na dřeň a nabídne vstupenky do vybraných divadel všem účastníkům, kteří se zaregistrují v některém z registračních center dárců kostní dřeně. Jedna z doprovodných akcí bude věnována i momentální “uprchlické krizi”, jež sužuje celou Evropu.

Jak už jsme naznačili, důraz je kladen na pestrost akce a proto opět stoupl počet zapojených divadel i měst. Účastníci se mohou těšit na speciální workshopy, představení pro děti i dospělé, projekce, diskuze, prohlídky divadelního zákulisí, přednášky, ale také např. na dabingovou dílnu či bojovou hru pro děti. V Praze začíná program již Otevřenou snídaní ve Studiu Alfa, Městská divadla pražská připravují mj. swingovou tančírnu, módní přehlídku i písničkový program, návštěvníci Archy se mohou stát protagonisty revolučního roku 1989 v rámci projektu Konkurz na revoluci argentinské režisérky Loly Arias. Poutavý program chystá kupříkladu i Divadlo Kampa nebo Švandovo divadlo, poprvé se zapojuje i Městská knihovna v Praze, které už v poledne otevírá speciální kavárnu U Maryši.

Širší je letos zapojení mimopražských scén. Účastní se například všechna ostravská profesionální divadla, která krom vlastních akcí vytvořila i společný program s názvem Noční pouť podzimní Ostravou. Všechny své budovy otevře i Národní divadlo v Brně, Divadlo Bolka Polívky chystá prohlídku s příběhem i příslovečnou “polívkou”, speciální program nabídne i Městské divadlo Brno a HaDivadlo. Kladenské divadlo láká na ukázku z nové pohádky České Vánoce Josefa Lady i prohlídku zrekonstruované budovy s populárním architektem Davidem Vávrou.

V Divadle J. K. Tyla v Plzni bude možné navštívit aranžovací zkoušku hry Úklady a láska, otevřenou zkoušku právě studovaného broadwayského muzikálu Děj se co děj, prohlídku zákulisí s šéfem opery Tomášem Pilařem, noční site – specific prohlídky Nového divadla i podvečer pro operetní fajnšmekry s Janem Ježkem. Jihočeské divadlo České Budějovice připravilo bohatý hudební program včetně workshopu židovských tanců, Činoherní studio v Ústí nad Labem pak činoherkvíz atd.

Noc divadel je vystavěna na podobném principu jako Noc muzeí nebo Noc kostelů. Jejím cílem je představit divadelní soubory a budovy v jiné formě, než na kterou jsou pravidelní návštěvníci zvyklí. A hlavně v noci, kdy bývají budovy divadel tiché a klidné… Celoevropského projektu se ČR účastnila poprvé v roce 2013, zapojilo se 80 profesionálních i ochotnických souborů a přišlo více než 40 tisíc návštěvníků.
Letos se Noc divadel koná 21. listopadu a kompletní program naleznete na www.nocdivadel.cz


Ilustrační foto: Institut umění – Divadelní ústav a DJKT Plzeň