Noc divadel

Řada českých i slovenských divadel se i letos zapojí do již pátého ročníku celoevropské akce s názvem Noc Divadel.. Tentokrát se uskuteční v sobotu 18. listopadu. Pořádá ji Divadelní ústav v úzké spolupráci s jednotlivými scénami. Akce si klade za cíl přilákat do divadel návštěvníky všech věkových kategorií a zájmů, jimž chce nabídnout nevšední zážitky, které jim divadla obvykle během běžného provozu neposkytují.

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night. Za původce myšlenky společného divadelního svátku, která se postupně rozšířila do víc jak desítky evropských zemí, je považováno Dětské divadlo Dubrava, které společně s Divadlem Šibenik uvedlo 25. října 2008 debutovou Noc Kazališta. Česká Noc divadel je díky účasti více jak padesáti tisíců návštěvníků v každém z posledních dvou ročníků největším projektem v rámci Euroepan Theatre Night.

Vysloveně muzikálově bude Noc divadel naladěná například v Ostravě. Návštěvníci další reprízy úspěšné inscenace Jesus Christ Superstar se mohou těšit na debatu s představiteli hlavních rolí a režisérem inscenace Jiřím Nekvasilem za účasti mimořádných hostů . Součástí večera bude také křest CD OSTRAVSKÁ BROADWAY – výběr nejznámějších melodií z toho nejlepšího, co se v Ostravě hrálo a hraje.

Plzeňany čekají další oblíbené večerní prohlídky divadel. Po premiéře baletu Manon mohou navštívit zákulisí Velkého divadla s Jiřím Pokorným, v Novém divadle pak zážitkové noční prohlídky, z nichž poslední do tajemných zákoutí divadla začíná půl hodiny před půlnocí..

V Šaldově divadle v Liberci je připravena „Tajemná noc“. Konkrétně půjde o zážitkové prohlídky budovy pojaté v duchu verneovky Tajuplný ostrov, která měla v Liberci nedávno světovou premiéru a je určena celým rodinám. V Praze se zapojí na 50 souborů a institucí, které společně přichystají na třetí listopadovou sobotu opravdu netradiční zážitky zahrnující představení, noční prohlídky, setkání s herci, divadelní dílny či performance. Pozadu nezůstanou pochopitelně ani Brňané. Městské divadlo Brno zve například všechny své příznivce na odpolední posezení v divadelním klubu se známými muzikálovými melodiemi.

Na Slovensku se Noci s divadlem zúčastní například Nová scéna Bratislava (VEĽKÁ PUNK ROCK ŽÚRKA), Státní opera Banská Bystrica, Štúdio 12, Divadlo La Komika, Konzervatória v Bratislave, Red cat Cabaret a další.

Kompletní program akce Noc divadel naleznete ZDE.

Nové divadlo, foto: DJKT Plzeň