Vojtěch Dyk, Tereza Černochová, Ondřej Ruml, David Uličník a další špičkoví interpreti se sejdou v novém nastudování proslulé MŠE (Mass) Leonarda Bernsteina, které bude mít premiéru na jaře příštího roku. Na programu jsou představení v Olomouci (6. 3.), Českých Budějovicích (10. 3.), Brně (13. 3.), Ostravě (15. 3.) a Praze (17. 3.), na podzim pak v Hradci Králové (27. 9.).

Unikátní představení vzniká na počest 45. výročí prvního uvedení MŠE v roce 1971 a za jeho realizací stojí tým zkušených, respektovaných profesionálů. Režie a scénografie se ujali Michal a Šimon Cabani. Hudební těleso (zahrnující bluesový band, komorní a perkusní orchestr) pod taktovkou dirigenta Oskara Rozsy je sestaveno přímo na míru projektu MŠE. Tvoří jej členové B-SIDE BANDu bandleadera Josefa Buchty a přední tuzemští instrumentalisté. Sborové party obstarají členové Czech Ensemble Baroque a chlapeckého sboru Pueri Gaudentes. Vojtěch Dyk je nejen představitelem hlavní postavy kněze – Celebranta, ale také producentem MŠE.

Leonard Bernstein se narodil 25. srpna 1918 ve městě Lawrence, ve státě Massachusetts. Hudbu vystudoval na prestižním Harvardu, poté studoval hru na klavír, dirigování a orchestraci na Curtisově institutu ve Filadelfii a v roce 1940 pokračoval pod vedením dirigenta Sergeje Kusevického v Tanglewoodu. Jeho hvězdnou kariéru odstartoval fenomenální záskok za nemocného Bruna Waltera u Newyorské filharmonie v roce 1943. O patnáct let později se stal hudebním ředitelem tohoto nejprestižnějšího amerického orchestru. Největší hvězdu z něj ale udělaly televizní „výchovné koncerty“, jimiž se snažil popularizovat vážnou hudbu. Vše začalo pořadem „Omnibus“, který měl v letech 1954-1961 deset pokračování . Postupem času svými svéráznými „show“ s orchestrem za zády lámal Bernstein veškeré rekordy sledovanosti a stal se jednou z nejvýraznějších kulturních osobností v USA.

Přátelé i vděční posluchači mu familiárně přezdívali „Lennie“. Zemřel v New Yorku 14. října 1990 ve věku dvaaosmdesáti let. Do muzikantského nebe odešel sice v požehnaných letech, ale uprostřed práce. Ještě v květnu 1990 navštívil Prahu a zcela neopakovatelným způsobem oddirigoval závěrečný koncert Pražského jara, slavnou Beethovenovu Devátou. „Lennie“ Bernstein byl intuitivním skladatelem, klavíristou i dirigentem, jehož byla radost sledovat i s „vypnutým zvukem“. Oplýval darem bavit vážnou hudbou, kterým okouzlil doslova celý svět. Svět muzikálu obdařil nesmrtelným titule West Side Story a již zmíněnou Mší.