Drobná tmavovláska s tisíci ohýnky v mandlových očích – taková je zpěvačka a herečka Lucia Šoralová a přesně tak si představujeme i snad vůbec nejslavnější světovou šansoniérku Edith Piaf. Není proto divu, že Nová scéna v Bratislavě s náležitou pýchou oznámila, že 28. října jejich produkce podepsala smlouvu s ponejvíce v Praze účinkující muzikálovou hvězdou Luciou Šoralovou na roli Edith do připravovaného komorního muzikálu Edith a Marlene. Alternovat bude s již avizovanou herečkou Kristínou Turjanovou, která byla obsazena na základě náročného konkurzu. Premiéra inscenace Edith a Marlene z pera spisovatelky a scénáristky Évy Pataki v režii Ivana Holuba je naplánovaná na 15. leden příštího roku. Do té doby diváci a návštěvníci Nové scény mohou Luciu potkávat v okolí bratislavského divadla nejen z důvodu probíhajících zkoušek, ale také na jevišti, kde se objeví 4. a 5. prosince v roli odvážné Johanky z Arku v pohostinské produkci Divadla Kalich.

Lucia Šoralová je bratislavskou rodačkou, takže se vlastně vrací na domácí půdu. První profesionální zkušenosti získala v době středoškolských studií v prestižním folklórním souboru Lúčnice. V roce 1996 uspěla v konkursu do muzikálu Hair a odešla do Prahy. Tam začala studoval Konzervatoř Jaroslava Ježka a zároveň účinkovat v Divadle Rokoko. Posléze se zhostila několika hlavních rolí v českých muzikálech, které se uváděly i na Slovensku (např. Dracula, Krysař a Hamlet) a vrátila se zpět na Slovensko. Začala rovněž koncertovat s vlastním i převzatým šansonovým repertoárem a stala se také hostem skupiny Elán na jejich druhém londýnském koncertě. V roce 2002 pak vydala své sólové album Zblízka, které aspirovalo na několik cen. Ve stejném roce začala alternovat titulní postavu z muzikálu Johanka z Arku v divadle TaFantastika s Lucií Bílou a Bárou Basikovou. Kritici nešetřili superlativy. Posléze se zapojila do projektu Rockquiem v pražském Obecním domě a vystupovala v muzikálech Tajemství, Miss Saigon, Golem a ve slovenské verzi Rocky Horror Show. Po roce a půl příprav jí vyšlo v roce 2005 v produkci Ondřeje Soukupa a Oskara Rózsu další CD s názvem Púšť, které obsahuje i unikátní duet se švédsko – íránským zpěvákem Arashem.

V současné době patří Lucia Šoralová k nejvytíženějším muzikálovým zpěvačkám. V pražském Divadle Kalich se před nedávnem vrátila v obnovené premiéře k Johance z Arku a má za sebou také premiérové vystoupení v hudebním lyrikálu Michala Horáčka a Petra Hapky Kudykam na scéně Státní opery v Praze, kde hraje hlavní dívčí postavu Martiny. Z Edith Piaf má všechny předpoklady vytvořit svou další životní roli.

Foto:
Archiv Lucie Šoralové (Goran Ťačevski)
Josef Hrubý (Johanka z Arku 2009)
Produkce Rocky Horror Show