Adéla ještě nevečeřela

Adéla ještě nevečeřela

 

Filmová parodie Adéla ještě nevečeřela tvůrčího tandemu Jiří Brdečka a Oldřich Lipský se v době svého vzniku dočkala obrovského úspěchu a v oblibě zůstává dodnes. Radek Balaš s Ondřejem Brouskem se rozhodli tuto bláznivou komedii zhudebnit a převést na divadelní prkna. Nejdříve muzikál zamířil na jeviště Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde měl premiéru 6. 9. 2008. Poté se začala připravovat pražská adaptace v Divadle Broadway (premiéra 24. 10. 2008). V roce 2016 přijíždí Adéla paralelně znovu na pražskou Broadway a také do Horáckého divadla Jihlava (budeme ještě reflektovat). Obnovená premiéra se v pražské Broadwayi uskuteční už dnes.

 

Je mi  líto, že někteří z klíčových představitelů hlavních postav z původní verze už dnes nemohou stát s námi na jevišti. Jde především o Květu Fialovou, která byla jednou ze dvou interpretů, kteří přecházeli z filmu na divadelní prkna . Těšil jsem se, že Květa tady s námi opět bude, ale nemoc jí to už bohužel nedovoluje. Ze stejného důvodu účinkování odmítl  i Vladimír Brabec, který hrál nesmírně dobře profesora Bočka,“ vypočítává režisér a spoluautor Radek Balaš.

Od své premiéry prošel muzikál Adéla ještě nevečeřela mnoha českými scénami. Příběh je nejen parodií na rodokapsové detektivky a brakovou literaturu, ale také ukázkou velkého kontrastu mezi americkou a českou kulturou. Namyšlený, uhlazený americký detektiv přijíždí do Prahy, aby lehce a šarmantně vyřešil zapeklitý případ. Jenže velmi záhy zjišťuje, že u Čechů je všechno jinak. Naráží nejen na specifika české národní povahy, ale je také vystaven odlišnému způsobu pojetí policejního vyšetřování charakterizovaného postavou komisaře Ledviny. Právě ostré protiklady mezi americkým a českým řešením jednotlivých situací jsou sympatickým zdrojem laskavého humoru.

Adéla ještě nevečeřela

Adéla ještě nevečeřela

ADÉLA JEŠTĚ  NEVEČEŘELA

Hudba: Ondřej Brousek

Námět a filmový scénář: Jiří Brdečka a Oldřich Lipský

Režie, divadelní adaptace a texty písní: Radek Balaš

Choreografie: Linda Rančáková

Scénograf: Šimon Caban

Kostýmní výtvarník: Roman Šolc

 

Osoby a obsazení:

NICK CARTER: Michal Kavalčík, Petr Vondráček

RUPERT VON KRATZMAR: Martin Dejdar, Aleš Háma, Michal Novotný

KOMISAŘ JOSEF LEDVINA: Vlastimil Zavřel, Václav Svoboda

ALBÍN BOČEK: Petr Kostka, Josef Laufer

KOMORNÍK VON KRATZMARA:  Zdeněk Dušek

KVĚTUŠKA: Michaela Tomešová, Dominika Richterová

HRABĚNKA THUNOVÁ: Tereza Kostková, Chantal Poullain

BARON FRANZ VON KAUNITZ: Petr Štěpánek, Václav Kopta

BIANCA: Malvína Pachlová, Alžbeta Bartošová

GOGO: Michal Tůma, Robert Kryl

VYPRAVĚČKY: Genny Ciatti, Alžbeta Bartošová, Lucia Jagerčíková, Ilona Maňasová, Felicita Prokešová, Karolína Tóthová

 

Obnovená premiéra: 6. října 2016 v Divadle Broadway

Adéla ještě nevečeřela

Adéla ještě nevečeřela

 

Foto: Produkce Divadla Broadway