Papageno v kouzelném lese

Papageno v kouzelném lese

Divadlo J. K. Tyla uvede další titul pro nejmenší diváky: Komorní opera Papageno v kouzelném lese bude mít premiéru 8. října 2016 v 17 hodin na Malé scéně DJKT. Operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni nezapomíná na dětské diváky, pro které se snaží každoročně uvádět alespoň jednu inscenaci. Po Žvanivém slimejšovi a Kocourovi v botách přichází s další operou pro děti, která nese název Papageno v Kouzelném lese.

Jedná se o zkrácenou verzi Mozartovy opery Kouzelná flétna uvedenou s klavírním doprovodem. Inscenace bude režijním debutem mladého a nadějného tvůrce Jakuba Hliněnského. „Kouzelným lesem provede děti ptáčník Papageno. Ten si zoufá nad svou samotou, setkává se však s princem Taminem a pomáhá mu vysvobodit princeznu Paminu od čaroděje Monostata. Jejich cesta je dobrodružná, ale protože každá pohádka má dobrý konec, najde i Papageno svou Papagenu,“ říká režisér. Inscenace by měla přitáhnout pozornost i těch nejmenších operních diváků, vhodná je i pro mateřské školy.

Nedílnou složkou inscenace jsou působivé kostýmy a scéna Tomáše Pilaře. „Scéně bude dominovat ručně malovaný prospekt, na kterém pracovali dva malíři skoro tři měsíce. Použijeme také typické barokní osvětlení umístěné ve zlatých mušlích,“ popisuje. Kostýmům nebude chybět rokoková hravost. „Pro Královnu noci jsem navrhl vysokou paruku, Pamina bude mít šaty zdobené květy pivoněk a Radce Sehnoutkové bude v paruce sedět barokní andělíček,“ prozrazuje výtvarník.

Postavu Papagena alternuje Tomáš Votava s Miro Bartošem, který uplatní své bohaté zkušenosti s dětským divákem – na Malé scéně účinkoval v Kocourovi v botách i ve Žvanivém slimejšovi, dětem se ale věnuje i jako pedagog na ZŠ a ZUŠ. V roli Papageny účinkuje Radka Sehnoutková nebo Adéla Skočilová, jako princ Tamino se představí Tomáš Kořínek, Daniel Matoušek nebo Jakub Turek, princeznou Paminou bude opět Radka Sehnoutková v alternaci s Petrou Šintákovou, Monostata ztvární Josef Jordán nebo Martin Švimberský. Královnu noci nastudovala Tereza Štěpánková a Vanda Šípová, která už árií Královny noci okouzlila plzeňské diváky v roli zpěvačky Nory Růžové v činohře Vila Verdi.

 

Papageno v kouzelném lese

dle W. A. Mozarta

režie: Jakub Hliněnský

hudební nastudování: Josef Kurfiřt

3

Foto: Pavel Křivánek