Adéla ještě nevečeřela, HDJ

Adéla ještě nevečeřela, HDJ

Sotva se muzikál Adéla ještě nevečeřela stačil vrátit na pražskou divadelní scénu, přijíždí světoznámá detektivní hvězda, Američan Nick Carter, také do Jihlavy, aby pomohl rozlousknout záhadu zmizení neohroženého Berta. Muž, s nímž se radí i samotný Sherlock Holmes, tu přichází o srdce a málem i o život, neboť souboj se zločinným hrabětem Von Kratzmarem, který v reáliích noční Jihlavy svede, je věru lítý. Jak název komedie napovídá, Kratzmar na Cartera není sám, po boku mu stojí banda nebezpečných individuí a také Adéla, která, jak známo, dosud nepovečeřela. Koho si dá jako předkrm tentokrát, se dozvíte už 15. října 2016 na scéně Horáckého divadla.

“Chtěli jsem se vyhnout mechanickému kopírování notoricky známého díla a vytvořili jsme svůj svět s vlastní vizuální a výkladovou poetikou. Pokusili jsem se tento rozpustilý text povýšit na něco, co má poselství. Naše Adéla se odehrává na přelomu devatenáctého a dvacátého století, v momentě, kdy se to celé začíná zvrhávat – myšleno vědecko-technická revoluce a naše fascinace elektřinou, párou či benzinovými auty,“ říká o jihlavské inscenaci její režisér, umělecký šéf souboru HDJ Pavel Šimák.

Takovému výkladu odpovídá i scénografie Petera Janků, kostýmy Kristiny Matre Křížové a choreografie Adély Stodolové. Ke spolupráci s výrazným slovenským scénografem Peterem Janků Pavel Šimák dodává: “Peter je scénograficko-dramaturgickou osobností, která dokáže výklad výrazně vizuálně posunout. Naprosto vyslyšel můj požadavek – držme se legrace, ale hlavně nedělejme kopii.”

A tak se místo v Praze ocitáme s Nickem Carterem v Jihlavě a jejích hospůdkách, a Adéla je místo masožravé kytky zvláštní víceznačnou biomechanickou substancí. Muzikál Adéla ještě nevečeřela se pokusí naplnit všechna divácká očekávání: Scéna jako pastva pro oči, celosouborové choreografie a sbory, dobře zvládnutá sóla, gagy, vynikající herecké výkony i prostor k zamyšlení. V hlavních rolích uvidíte Vladimíru Vokůrkovou jako Květušku, Richarda Vokůrku jako Cartera, Petra Soumara jako Ledvinu, Jakuba Škrdlu jako barona von Kratzmara či Zdeňka Stejskala jako Adélu.

J. Brdečka – O. Lipský – R. Balaš – O. Brousek:

ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA

režie: Pavel Šimák
dramaturgie: Kateřina Jonášová
scéna: Peter Janků
kostýmy: Kristina Matre Křížová
hudební nastudování: Martin Veselý
choreografie: Adéla Stodolová

Premiéra v Horáckém divadle v Jihlavě 15. října 2016

 

Foto ze zkoušek: Horácké divadlo Jihlava