Adéla ještě nevečeřela

Adéla ještě nevečeřela

Muzikál Radka Balaše a Ondřeje Brouska napsaný podle oblíbené filmové komedie Adéla ještě nevečeřela letos boduje. Má za sebou úspěšný návrat na pražskou scénu, nedávno byl uveden v Jihlavě a nově také na západě Čech ve společném projektu chebského a karlovarského divadla. Nová inscenace bude mít hned dvě premiéry – první se už odehrála 5. listopadu v Západočeském divadle v Chebu, v Karlových Varech bude muzikál poprvé uveden 26. listopadu. Produkce živě doprovází pětatřicetičlenný Karlovarský symfonický orchestr!

Na jevišti se vystřídá přes 20 herců. Z chebského souboru to budou například Petr Batěk, Pavel Marek nebo Karolina Jägerová, z karlovarské činohry Dominik Benedikt, Radek Bár, Lucie Domesová, Barbora Mošnová a další. Režie byla svěřena Zdeňkovi Bartošovi, choreografie se ujala Ivana Dukić, scénu a kostýmy vytvořili Jan Brejcha a Andrea Králová. Z orchestřiště bude představení doprovázet asi 35 muzikantů pod vedením dirigenta Matěje Kroupy, který je rovněž autorem hudební úpravy. Zkoušení inscenace, která je po Divotvorném hrnci druhou muzikálovou spoluprací chebského a karlovarského souboru, bylo podle režiséra poměrně náročné. „Musíte prostě skloubit všechny možné složky dohromady. Nejenom tanec a zpěv, ale potom také výtvarné pojetí inscenace. Musíme si uvědomit, že přece jen je Adéla muzikálem podle filmového scénáře, a tím pádem je v ní poměrně dost změn prostředí a hodně přestaveb,” řekl režisér Bartoš. Na jevišti se tudíž objeví řada hororových rekvizit od sekyry v zádech až po tančícího kostlivce. Tančit a zpívat bude i sama Adéla. Speciální kostým masožravé rostliny si Západočeši nechali vyrobit přímo na míru v krejčovské dílně při pražském divadle DISK.

Filmová parodie Adéla ještě nevečeřela tvůrčího tandemu Jiří Brdečka a Oldřich Lipský se v době svého vzniku dočkala obrovského úspěchu a v oblibě zůstává dodnes. Radek Balaš s Ondřejem Brouskem se rozhodli tuto bláznivou komedii zhudebnit a převést na divadelní prkna. Nejdříve muzikál zamířil na jeviště Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde měl premiéru 6. 9. 2008. Poté se začala připravovat pražská adaptace v Divadle Broadway (premiéra 24. 10. 2008). Uveden byl například také v  Plzni a letos znovu na zmíněných čtyřech jevištích.

Ilustrační foto: Západočeské divadlo Cheb (repro redakce)