DIVADLO KALICH
V pražském Divadle Kalich skončila letošní divadelní sezona 28.června představením muzikálu Daniela Landy Touha. Samotný závěr sezony patřil nejen zmíněné inscenaci, ale také losování dárků, které vyvrcholilo v neděli, kdy ve velkém finále jeden z diváků vyhrál zájezd v hodnotě dvaceti tisíc korun věnovaný CK Čedok.
Nová sezona začne v Kalichu 7.září činohrou Splašené nůžky, ovšem muzikálové příznivce bude jistě daleko více zajímat, že už 14. září se na zdejším jevišti odehraje premiéra nového nastudování oblíbeného muzikálu Johanka z Arku Ondřeje Soukupa, Gabriely Osvaldové a Jiřího Hubače. Režijního nastudování se podle koncepce Jozefa Bednárika ujme Lubomir Fritz, choreografie Martin Pešek a dekorace navrhnou Aleš Votava /scéna/ a Ludmila Várossová /kostýmy/. Johanka z Arku se tak zřejmě stane první velkou poprázdninovou muzikálovou událostí. Divadlo Kalich již zveřejnilo také kompletní herecké obsazení:

Johanka z Arku: Bára Basiková, Lucia Šoralová
La Hire: Kamil Střihavka, Jiří Zonyga
Raimond : Ondřej Ruml, Bohuš Matuš, Jan Kříž
Operátor: Vladimír Marek, Dalibor Gondík
Král : Vilém Čok, Jan Apolenář
Beaudricourt : Richard Tesařík, Petr Dopita
Arcibiskup: Petr Opava, Michal Kubečka
Farář: Michal Pleskot, Antonín Moravec
Archanděl : František Pytloun, Ladislav Hudec
Sv. Markéta: Radka Špáňová, Ivana Korolová, Hana Kadlecová
Sv. Kateřina: Michaela Nosková, Renáta Podlipská
Smrt: Filip Gröger, Igor Kolva, Michal Štípa
Válka: Ivana Beranová, Zuzana Pokorná, Kristýna Marková
Duše Johanky: Adéla Hájková, Zuzana Heréniová

K Johance se samozřejmě do premiéry ještě vrátíme rozsáhlejším samostatným materiálem.

HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN
Celou loňskou sezonu v Karlíně provázel zejména neutuchající divácký zájem o „broadwayskou“ muzikálovou show Carmen, která měla v HdK světovou premiéru v říjnu loňského roku. Přesto přišla z této pražské scény dobrá zpráva i pro příznivce klasické operety, když divadlo oznámilo, že hned v úvodu sezony následující uvede zcela nové nastudování klasické vídeňské operety českého hudebního skladatele Oskara Nedbala Polská krev. Premiéra se uskuteční pouhé tři dny po Johance, 17.září 2009 /předpremiérová představení začínají již o týden dříve/. Tvůrčí tým i všichni vystupující si tedy parné léto užijí v karlínských zkušebnách, neboť naplno zkoušet se začíná už 15.července. Náš tým se na některou ze zkoušek, jak doufáme, vypraví, abychom vám mohli přinést aktuální informace. Následující období bude náročné zejména pro režiséra Antonína Procházku, neboť hned v říjnu jej čeká v plzeňském divadle premiéra vlastní nové hry Ve státním zájmu, kterou nejen napsal, ale také ji režíruje i v ní tradičně hraje…
Polské krvi budou po úvodní sérii patřit především nedělní odpoledne. Celkem HdK plánuje do konce kalendářního roku 23 představení této operety.
Další informace k chystané inscenaci vč. obsazení naleznete také v našich starších článcích.

DIVADLO TA FANTASTIKA
Divadlo Ta Fantastika tradičně během prázdnin neuzavírá své brány a uvádí klasické černodivadelní představení na motivy “Alenky v říši divů” od Lewise Carolla. Představení, které svou imaginací, poetikou a dokonalými technickými triky obdivovalo obecenstvo již ve více než třiceti zemích tří kontinentů. Jeho autorem je Petr Kratochvíl, v programu zaznívá krom úryvků ze Smetanovy Mé vlasti a Dvořákových Slovanských tanců původní současná hudba Petra Hapky.
Fanoušky tohoto divadla bohužel příliš nepotěšila zpráva, že po nedávné derniéře Němcové se blíží i poslední představení muzikálu Michala Pavlíčka, Viktorie Čermákové a Karla Steigerwalda Dáma s kaméliemi na motivy slavného románu Alexandra Dumase. Během derniéry 27.září by v hlavní roli měla vystoupit po návratu z mateřské dovolené Bára Basiková. Zda divadlo vystačí s dosavadním repertoárem, či přijde v druhé části nadcházející sezony s nějakou muzikálovou novinkou, se pro vás snažíme zjistit.

DIVADLO HYBERNIA
Ani Divadlo Hybernia se v létě zcela neuzavírá svým návštěvníkům, byť jde, podobně jako u Ta Fantastiky, spíše o program pro cizince. V Hybernii je to cyklus koncertů, které produkce uvádí pod názvem „Letní hudební festival.“ Jde o tři programy, Mozart a Strauss, The Best of Don Giovanni a baletní koncert The Best of Swan Lake /Labutí jezero/. Hraje se cca patnáctkrát v měsíci až do 9.září. Poté se diváci opět mohou těšit na čtveřici představení úspěšného slovenského hip-hop muzikálu Príbeh ulice. 16.9. se na této scéně ještě uskuteční koncert Jakuba Smolíka a pak už divadlo bude opět patřit Draculovi Karla Svobody.

Foto: Tomáš Martínek /Touha/, logo HdK a produkce muzikálu Príbeh ulice