Sezona 2008/09 sice právě končí, ale ne všechny herce a divadelníky čeká prázdninové volno. Městské divadlo Brno se rozloučí dnes večer se svými diváky nejpopulárnějším světovým muzikálem Les Misérables – Bídníci, který patří k trvale vyprodaným inscenacím. V posledním předprázdninovém představení se diváci mohou těšit na toto obsazení:

Jean Valjean: Petr Gazdík
Javert: Lukáš Vlček
Fantine: Hana Fialová
Thénardier: Tomáš Sagher
Thénardierová: Lenka Bartolšicová
Marius: Tomáš Novotný
Enjolras: Vladimír Volečko
Cosette: Radka Coufalová
Eponine: Hana Holišová
a další

Hned zítra odjíždí muzikálový soubor MdB na Novou scénu do Bratislavy, kde odehraje dvě představení Webberova muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť v režii Stanislava Moši a v choreografii Igora Barberiče /bratislavské divadlo „na oplátku“ na festivalu Dokořán předvedlo svojí skvělou muzikálovou novinku František z Assisi/. Hned o den později Brňané vystoupí se svým evergreenem, Bernsteinovou West Side Story, v Českým Budějovicích. Pak už odjíždí MdB na své obvyklé letní evropské turné, tentokrát s mezinárodní verzí muzikálu Evita. Nejdříve zazní anglická verze ve dnech 24.-27.července v lucemburském Wiltzu, poté se bude hrát stejný titul pro změnu v němčině, nejprve ve Wetzlaru, od 11. do 30.srpna v italském Bozenu a v dalších městech BRD. Od 27. srpna pak divadlo na Lidické opět ožije, herci budou od tohoto termínu pokračovat ve zkouškách připravovaných inscenací Síla zvyku a Mozart! Fungovat bude i komerční oddělení, a to během prázdnin v po, út, čt a pá od 10.00 do 14.00 hodin, ve středu od 9.00 do 16.30 hodin. Předprodej na měsíc září zahajuje pokladna MdB 19. srpna (od 8 do 20 hodin).

S diváky se dnes na domovské scéně úspěšnou inscenací Chicaga v režii Petra Novotného rozloučí také herci pardubického divadla. Tím však 99. sezóna pro herce nekončí, na počátku července je ještě čeká účinkování na festivalu Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou, kam jsou každoročně zváni. Letos tam od 5. do 7. července hostují s Broukem v hlavě a dvakrát s kultovním muzikálem Cikáni jdou do nebe. Úplně poslední představení této sezóny odehrají 8. července v Sobotce, kam ještě před prázdninami odjedou se zbojnickým muzikálkem Janík, hojahoj, zbojník!
Dílčí opravy pak čeká samotná budova Východočeského divadla, aby při jubilejní sté sezoně zářila v plné kráse. Vzhledem k větší orientaci na hudební tituly pak bude také důležitou změnou úprava orchestřiště.

Zahálet rozhodně nebudeme ani v naší redakci. Chystáme pro Vás několik dosud neuveřejněných rozhovorů, recenze nahrávek, novinky z divadel pro příští sezonu, slíbenou recenzi slovenského původního muzikálu František z Assisi nebo několik souhrnných studií o loňské sezoně. Určitě také zavítáme na některou ze zkoušek operety Polská krev do Hudebního divadla v Karlíně. Takže náš magazín sledujte i během prázdnin.

Foto: Jef Kratochvil /Les Misérables/, Tino Kratochvil /Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť/ a Michal Klíma /Cikáni jdou do nebe/