Divadelní sezona 2010/2011 jde pomalu do finále. Na sklonku června čeká návštěvníky zlínského divadla ještě jedna lahůdka, která potěší zejména milovníky hudebního divadla: Původní rockový muzikál Juan v režii Petra Veselého vycházející z opery Wolganga Amadea Mozarta Don Giovanni a z textu Molièrovy hry Don Juan. O překlad Mozartových árií se postaral známý český písničkář a básník Jaromír Nohavica, který přislíbil i účast na světové premiéře. Ta se uskuteční v neděli 26. června v 19 hodin ve Velkém sále.

Muzikál přímo naváže na úspěch dnes již legendární inscenace Manon, jež měla premiéru v roce 2000 a pod níž byl podepsán stejný tvůrčí tým. Například autorem scény je Milan Popelka, který nedávno vzbudil velký ohlas se scénou do zlínské jevištní adaptace slavného filmového příběhu Je třeba zabít Sekala a který s režisérem Petrem Veselým často spolupracuje.
“Výtvarně nekopírujeme dobu vzniku díla, je to spíš uchopené v abstrakci, bezčasí. Kostýmy jsou blízké výrazným módním výstřelkům současných exkluzivních návrhařů. Jejich půdorysem je zlatá mládež, která si bere ze života, co ji napadne, a nepřemýšlí o důsledcích,” přibližuje svoji koncepci režisér Veselý.

“Postava Dona Juana se objevuje ve světové literatuře už značnou řádku staletí. Podařilo se mu dokonce vklouznout i do ostatních umění jako je divadlo, hudba, tanec, malířství a další. Ale to stále není všechno. Juanovský archetyp je tak odolný, že plynule z umění přešel i do běžného života. Jen vzpomeňte kolik donchuanů jste za život už potkali…,” říká dramaturg zlínského divadla Miroslav Ondra.
“Ovšem Mozart oblečený do rockového kabátku, který speciálně pro zlínské divadlo ušil brněnský muzikant Zdeněk Kluka, bude možná Mozartem, jakého jste ještě neslyšeli,” doplnil dramaturg.
Na jevišti bude hrát živá rocková sestava pod vedením Romana Ježe, který se také částečně podílí na nastudování a aranžmá, ve složení kytary, klávesy, bicí a dechy – trubka, trombón, saxofon a flétna. “Je to seskupení volně hrajících muzikantů, částečně z Brna a částečně ze Zlína z Filharmonie Bohuslava Martinů,” přiblížil režisér inscenace Petr Veselý.
“Libreto, které původně pro Mozarta napsal Lorenzo da Ponte, přebásnil do češtiny Jaromír Nohavica. Když jsem s ním jednal o tom, zda to vůbec můžeme dělat, tak byl nadšený. A přislíbil i svoji účast na premiéře!” dodal režisér Petr Veselý (na posledním snímku).

Mozart – Kluka – Moliére – Veselý
JUAN
Rockový muzikál podle Mozarta

Scénář:
Petr Veselý
(za použití děl Wolfganga Amadea Mozarta, Moliéra a Lorenza da Ponteho
a za použití překladů Jaromíra Nohavici, Jaroslava Konečného a Svatopluka Kadlece)

Hudba: Zdeněk Kluka

Režie: Petr Veselý
Hudební nastudování: Roman Jež a David Janík
Dramaturgie: Miroslav Ondra
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek
Scéna: Milan Popelka
Kostýmy: Zuzana Štefunková

Osoby a obsazení:

Juan: Marek Příkazký
Sganarel, jeho sluha: Radovan Král
Elvíra: Hana Briešťanská
Anna: Eva Daňková
Ottavio, její snoubenec: Gustav Řezníček
Kateřina: Kateřina Králová
Petruccio, její snoubenec: Jan Leflík
Komtur: Ivan Řehák
Žebrák: Zdeněk Julina
Don Luis: Rostislav Marek

Foto: Městské divadlo Zlín (snímky ze zkoušek a informace o chystané inscenaci laskavě naší redakci poskytla Hana Šmardová)