Zlatovláska, zdroj HDK
Zlatovláska, zdroj HDK

Na Malé scéně Hudebního divadla Karlín v Praze se uskuteční v této sezóně premiéra druhého titulu pro malé diváky – muzikálová pohádka Zlatovláska podle klasické předlohy Karla Jaromíra Erbena. Premiéra se koná 15. dubna. Z knižních stránek ji k současnému publiku přivedl Jan Pixa, režisérem inscenace je Filip Renč. Diváci se mohou těšit na známé a oblíbené melodie Angelo Michajlova s texty Eduarda Krečmara z filmové adaptace z roku 1973.

Není náhodou, že jako druhá inscenace byla vybrána zrovna Zlatovláska. Jak říká Jan Pixa, Karel Jaromír Erben byl vizionář a některé věci v jeho textech symbolizují dnešní dění. Všechny tyto symboly by se tedy měly v nové verzi objevit. Opět budeme sledovat kuchaře Jiříka, který se bude snažit získat Zlatovlásku. Nevyhneme se však některým změnám – například se tvůrci karlínské Zlatovlásky vyvarují krutosti způsobné Jiříkem, který v původní pohádce nakrmí krkavce svým oblíbeným koněm, a ti mu pak pomohou. Jan Pixa tuto vyškrtnutou scénu okomentoval s humornou nadsázkou: “Myslím si, že je to naprostá blbost, protože pak dál musí jít pěšky a krkavci to stejně neocení.” Velká změna oproti filmu je v roli malé mušky, kterou ztvární děti z Karlínského muzikálového studia Múzy. A především – konec bude nový.

Scéna pro Zlatovlásku bude mít podle Jana Pixy a Filipa Renče charakter staročeského divadla. V představení se nepoužijí žádné projekce, naopak se publikum může těšit na pohyblivé kreslené dekorace a pozadí.  Návrat zpět k původnímu dětskému divadlu bez speciálních efektů zahrnuje i zapojení loutkového divadla, které ztvární krkavce, mravence a zlatou rybku. Výhodou tohoto pojetí a absence speciálních efektů je také flexibilita, díky které se představení může přesunout i na přírodní scény.

Realizační tým scénáristy Jana Pixy a režiséra Filipa Renče doplňuje scénograf Petr Hloušek, kostýmní výtvarník Roman Šolc, loutky navrhl Jaroslav Milfajt. Autorem hudebních aranží skladeb Angela Michajlova je Martin Blažek.

Všechny role muzikálu jsou obsazeny v několika alternacích. Zlatovlásku ztvární Pavlína Púpalová a Ema Šilarová, Jiříka Jan Franc a Šimon Obdržálek, otce zlatovlásky Bronislav Kotiš a Martin Sochor, zlého krále Dušan Kollár a Martin Sochor. Zlatovlásčiny sestry ztvární Nela Dobiášová, Anna Marie Fenclová, Alisa Gertsovkaya, Petra Smolíková, Klára Šmídová, Agáta Tandlerová, Viktorie Tandlerová a Petra Zábrodská. Mušku si zahrají Valerie Autratová, Anna Dolečková a Darja Kňavová, jako company budou vystupovat Jaromír Hladký, Alex Krátký, Adam Pichler a Václav Preisler. Sbory nastuduje Sára Bukovská.

Malá scéna Hudebního divadla Karlín Zlatovláskou otevírá divadelní dveře nejen malým divákům, ale i nastupující herecké generaci.  Divadlo se tímto konceptem ujalo nejen úkolu přivést do divadla mladého diváka, ale také mladého interpreta.  Mladí a nadějní herci se tak na divadelních prknech setkají s ostřílenými a zkušenými umělci. Představení cílí sice na nejmladší generaci, nicméně tvůrci doufají, že postupně se repertoár Malé scény rozšíří vstříc i dalším věkovým kategoriím.