Poté, co Lucie Bílá přilákala do hlediště Hudebního divadla v Karlíně obrovské množství diváků v muzikálech Carmen a Aida, se na této pražské scéně objeví znovu. Tentokrát jako Morticie v bizardním hororově – komediálním muzikálu Addamsova rodina, který se v karlínském divadle bude hrát už na podzim tohoto roku. Režie se ujímá populární “plzeňský Molière” Antonín Procházka, hudebního nastudování s tradičně živým orchestrem renomovaný dirigent Jan Chalupecký. Zkoušky propuknou už v polovině července, premiéra je naplánovaná na přelom října a listopadu.

Postavy rodiny Addamsovy se zrodily v hlavě Charlese Addamse již v roce 1938. Následujících padesát let kreslil Addams bizarní postavičky do komiksů pro časopis The New Yorker. Addamsova rodinka je satirickým protikladem typické americké rodiny, která si libuje v černém až strašidelném humoru a nechápe, že jim zbytek světa nerozumí, považuje je za podivíny a často se jich i bojí. Rostoucí popularita komiksu inspirovala další umělce k využití těchto svérázných postaviček. V roce 1960 vzniká první televizní seriál, kde jednotliví členové rodiny dostávají svá jména, která si uchovávají až dodnes. Seriál o šedesáti čtyřech epizodách se vysílal v letech 1964 až 1966. O deset let později následuje kreslený seriál a roce 1991 a 1993 byly natočeny dva celovečerní filmy, proložené dalším kresleným seriálem z roku 1992.
Následovala celá řada filmů, až producenti využili celosvětové obliby bizardní rodinky Addamsových a stvořili divadelní muzikál. Libreto napsali Marshall Brickman a Rick Elice, hudbu složil a původní texty napsal Andrew Lippa. Muzikál měl, po prvotním uvedení v Chicagu, oficiální premiéru v divadle Lunt-Fontanne na Broadwayi 8. dubna 2010, kde měl do 31. prosince 2011 celkem 35 previews a 722 repríz. Už v září toho roku se současně rozjelo v New Orleans turné po USA, jež objíždí Ameriku dodnes. Dále muzikál zamířil například do Sao Paula, Rio de Janeira, Norrkӧpingu, Sydney, Buenos Aires či Tampere.

Ředitele HdK Egona Kulhánka muzikál The Addams Family zaujal na první pohled:
„Když jsme ten muzikál asi před rokem viděli, bavil nás natolik, že jsme si řekli: Do toho jdeme! Už proto, že se snažíme tvořit repertoár tak, aby zahrnoval co nejširší škálu titulů. Poté, co jsme odderniérovali Producenty, bylo naším cílem najít muzikálovou komedii, která by nahradila v repertoáru tento typ hudební produkce. A řekli jsme si, že Addamsova rodina je tím kusem, který hledáme. Když bavila nás, bude snad bavit i naše diváky,” věří Kulhánek.

V ústřední roli manželů Gomeze a Morticie uvidíme Jaromíra Dulavu a Lucii Bílou v alternaci s Jiřím Kornem a Danielou Šinkorovou. Oblíbeného holohlavého strýčka Festera ztvární Milan Šteindler či Martin Sobotka, obrovitého sluhu Lurche Václav Noid Bárta nebo Miroslav Urbánek, který si podobnou roli zahrál už v Městském divadle Brno v muzikálu Mladý Frankenstein. V roli mladíka Lucase se představí Patrik Děrgel, který nedávno získal Cenu Alfréda Radoka jako herecký talent a osvědčený muzikálový herec Tomáš Löbl. Zajímavé obsazení má také role pubertální Wednesday, ve které brněnskou, stále mladistvě vypadající muzikálovou matadorku Radku Coufalovou bude alternovat čtrnáctiletá Veronika Mertová.

Andrew Lippa – Marshall Brickman – Rick Elice: The Addams Family

České texty: Adam Novák

Režie: Antonín Procházka
Hudební nastudování: Jan Chalupecký
Choreografie: Pavel Strouhal
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

Osoby a obsazení:

Gomez Addams: Jaromír Dulava, Jiří Korn
Morticia Addams: Lucie Bílá, Daniela Šinkorová
Strýček Fester: Martin Sobotka, Milan Šteindler
Babička Addams: Pavla Břínková, Hana Seidlová
Lurch: Václav Noid Bárta, Miroslav Urbánek
Wednesday Addams: Radka Coufalová, Veronika Mertová
Pugsley Addams: Josef Fečo, Samuel Gyertyák, Tomáš Ringel
Alice Beineke: Iva Pazderková
Lucas Beineke: Patrik Děrgel, Tomáš Löbl
Mal Beineke: Bronislav Kotiš, Martin Zahálka

Foto: Hudební divadlo Karlín