Hudební divadlo Karlín (HDK) v Praze otevře letos v listopadu svým divákům Malou scénu novým představením – světovou premiérou veršovaného muzikálu Močál Story Ivana Mládka. A s Malou scénou se příznivci divadla mohou rovněž těšit i na nové, barevnější a modernější logo. To symbolizuje, stejně jako otevření Malé scény, novou etapu, kterou chce divadlo otevřít dveře i publiku mladších generací.  

Myšlenka změny a vybudování Malé scény spatřila světlo světa již před pár lety. Naneštěstí právě na začátku covidová pandemie. Jak říká ředitel HDK Egon Kulhánek, Velká scéna měla podle tehdejšího záměru táhnout svým úspěchem Malou scénu nejen umělecky, ale i finančně. To však pandemie znemožnila. Naštěstí realizaci Malé scény jen zbrzdila, nikoliv zastavila, a publikum se tak může těšit na rozšíření aktivit karlínského divadla. Malá scéna má kapacitu 150 míst a její doménou má být dětské publikum a mládež.

močál story, HDK
Močál story, zdroj HDK

Malá scéna v Karlíně – pro děti i umělce

Divadlo má již více než 145 let tradici divadla pro starší a střední generaci, a právě to má Malá scéna změnit. HDK se chce ve spolupráci se společnosti Pixa pro, která pracuje s mladším publikem, Malou scénu chce koncipovat jako místo pro inscenace určené dětem a mládeži. Takových scén se v Praze mnoho nenachází a karlínské divadlo nechce, aby děti představení jen sledovaly, ale chce je také aktivně zapojit. Tím mohou uniknout do světa fantazie a stát se součástí příběhu. Malá scéna již fungovala v minulé sezóně ve zkušebním provozu, má za sebou tři desítky představení. „Když rozjíždíte něco nového, potřebujete si to řádně otestovat. Musíte mít zkrátka jistotu, že vše funguje tak, jak má. Naším testovacím představením je pořad ´Jeden den u Dvořáků´, ve kterém bereme děti na návštěvu do rodiny skladatele Antonína Dvořáka. Seznámí se tak s jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů,“ říká vedoucí Malé scény Lenka Pixová.

Jeden z cílů Malé scény je také hledání nových talentů muzikálovými kurzy. Talenty vyhledává i pořádáním soutěže dětských souborů – Cena Eduard. Malá scéna dosud fungovala jako zkušebna pro představení hrané na Velké scéně a tou zůstane i nadále. Prostor se tak stane polyfunkčním sálem.

Jožin a Močál story

Rozhodnutí, kterým představením Malou scénu otevřít, nebylo lehké. Přece jen –  první dojem je důležitý. Nakonec divadlo získalo souhlas Ivana Mládka k inscenování jeho hry díky společnosti Pixa pro, se kterou divadlo spolupracuje a která tuto před lety napsanou hru objevila. Světová premiéra se na Malé scéně uskuteční 20. listopadu.

 Mládkův muzikál, jak by se mohlo na první pohled zdát, není o proslulém Jožinovi z bažin, ale těšit se v něm můžete i na další známé písničky jako například Medvědi nevědí, Pochod Praha Prčice, ale i na méně známé, například Vylučování. Příběh se zakládá na zmizení spolužačky, případ řeší dva zmatení policisté.   Při hledání dívky potkávají postavy z písniček Ivana Mládka. Vtipné a uvolněné představení má pobavit nejen děti, ale i jejich rodiče.

Hrát bude živá kapela s kapelníkem Felixem Slováčkem jr., ovšem nenechte se zmást – písničky budou zpívat samotní herci, nikoliv Ivan Mládek, který, podle svých slov, ví o hře nejméně a všechno už úplně zapomněl. Hru napsal před dvaceti lety na agenturní objednávku. „Tak jsem si k tomu sedl a udělal jsem to. Celý život jsem pořád psal nějaké ty texty, tak mi to šlo celkem lehko, propojil jsem písničky veršovaným textem. Když jsem muzikál začal psát, vůbec jsem nevěděl, jak to dopadne,“ říká s pobavením Ivan Mládek. Jak s humorem podotýká, teď po letech už ani nenašel scénář. Ten ovšem naštěstí objevil v agentuře, která nakonec Močál story neuvedla, Jan Pixa s manželkou Lenkou Pixovou.

Představení režíruje Vilém Dubnička, scénografii navrhl Martin Černý, kostýmy Andrea Pavlovičová, hudebně dílo nastuduje a bude řídit Felix Slováček jr., choreografem představení je Tomáš Smyčka, light design je dílem Pavla Dautovského, a sound design Lumíra Havlase. Dramaturgem inscenace je Jan Pixa.

V muzikálu budou účinkovat Martin Písařík a Martin Sobotka jako komisař Jaroslav Bambula, Filip Hořejš jako policista rotný Véna „Rambo“ Dopil, Iva Pazderková a Michaela Tomešová jako Stáňa Poláková, Barbora Munzarová a Radka Coufalová jako Dáša Nováková a jako company (herci s více rolemi) Gabriela Urbánková, Lucie Chlumská, Jan Vlas, Josef Fečo a Martin Überal. V muzikálu nevystupují jen dospělí herci, ale také děti

Malá scéna samozřejmě neplánuje zůstat u Močál story, a tak se v budoucnu s pokračováním nové éry Hudebního divadla Karlín můžeme nepochybně těšit na další zábavná představení, která si užijí nejen děti.