Bohumil Kulínský, foto: repro redakce

Dnes po patnácté hodině byl nalezen v bytě v pražské Jungmannově ulici bez známek života vynikající český dirigent a sbormistr Bohumil Kulínský (5. května 1959  – 15. září 2018). Krom světového věhlasu se sborem Bambini di Praga také proslul kauzou zneužívání nezletilých dívek, za kterou byl pravomocně odsouzen. Příčina smrti děvětapadesátiletého Kulínského zatím není známa.

Bohumil Kulínský ml. pocházel z hudební rodiny, oba jeho rodiče Blanka a Bohumil Kulínští se zabývali sborovým zpěvem. Společně založili v roce 1973 světově proslulý sbor Bambini di Praga. Jejich syn Bohumil vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři  a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Kromě vedení Bambini di Praga poté, co sbor převzal od rodičů, zahájil v roce v roce 1984 spolupráci se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, na počátku 90. let založil a vedl Školu sborového zpěvu. V roce 1997 se na pět let stal šéfdirigentem opery pražského Národního divadla. Opakovaně byl zván k dirigování zahraničních orchestrů, např. Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks.

Na základě obecně známé kauzy spuštěné jednou z jeho bývalých manželek byl Kulínský v roce 2004 obviněn z pohlavního zneužívání nezletilých sboristek. Soud mu v lednu 2009 uložil trest 5,5 roku vězení. Nastoupil do něj v dubnu 2009, v červnu 2011 byl podmínečně propuštěn. Jakoukoli vinu popíral a pouze připouštěl, že se mu vždy líbily mladé dívky. Své zadržení považoval za vykonstruovanou pomstu. V této souvislosti se může zdát zajímavá jisté podoba se současnou kampaní #MeToo , kdy si většina poškozených na své „zneužití“ vzpomněla až po mnoha letech.

Po propuštění na svobodu Bohumil Kulínský coby dirigent a sbormistr působil pouze příležitostně. Pracoval také jako dramaturg, hudební manažer, archivář či řidič taxislužby. Ač kontroverzní osobnost, zůstává především vynikajícím hudebníkem. Věhlasný sbor Bambini di Praga se bez svého „bosse“ v roce 2011 po téměř čtyřiceti letech rozpadl.