Ilustrační foto: www.vasopatejdl.com

Po krátké a těžké nemoci 19. srpna ve věku 68 let zemřel slovenský zpěvák, klávesista a hudební skladatel Vašo Patejdl, spoluzakladatel slovenské hudební skupiny Elán. Mimo jiné zkomponoval fenomenální slovenský muzikál Adam Šangala, velký úspěch sklízel také jeho Jack Rozparovač, Alenka v říši divů, podílel se také na vzniku hit muzikálů Osmý světadíl a Voda (a krev) nad vodou v divadle Kalich. Městské divadlo Brno uvedlo v roce 2014 muzikál Don Juan, k němuž napsal hudbu.

„S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že dnes 19. srpna 2023 nás v nočních hodinách navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, Vašo Patejdl,“ napsal uvedla skupina Elán. Ještě v nedávných dnech Vašo Patejdl plánoval velkou sérii vánočních koncertů.

Patejdl, který se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech, spolupracoval i se slovenským zpěvákem Richardem Müllerem, pro kterého složil hit Po schodoch. Vytvořil také hudbu pro film Fontána pro Zuzanu z roku 1986 nebo filmovou pohádku Sedmero krkavců z roku 2015. V roce 1968 byl jedním ze zakladatelů poprockové skupiny Elán, ze které v roce 1985 odešel a začal úspěšnou sólovou kariéru. Spolu s textařem Lubošem Zemanem tvořil stálou autorskou dvojici. Je vítězem Bratislavské lyry z roku 1987. V roce 1996 se vrátil do Elánu, kde působil až do současnosti. Jedním z posledních Patejdlových vystoupení byl letos 27. července koncert na festivalu Benátská! v libereckém Vesci.