S písněmi skupiny Elán, ale nikoli o ní. Takový bude podle producenta Michala Kocourka nový muzikál Osmý světadíl, který bude uvádět od září tohoto roku pražské Divadlo Kalich.

Na první tiskovou konferenci přijeli do Hotelu Mövenpick na pražský Smíchov nový divadelní projekt představit členové skupiny Elán v čele s Vašo Patejdlem a Jožo Rážem, režisér a choreograf Ján Ďurovčík i zmíněný producent Michal Kocourek. Ten zdůraznil, že o nový muzikál je ze strany diváků obrovský zájem a přestože se prodej vstupenek rozběhl teprve před měsícem, bylo prodáno už přibližně tolik lístků, jako na Robina Hooda v době, kdy už v televizi běžela castingová show Cesta ke slávě.

Muzikál nese jméno Osmý světadíl podle prvního alba skupiny Elán, které vyšlo před třiceti lety. Nejedná se ovšem o příběh samotné kapely a jejích členů. Krom notoricky známých skladeb, jako je Stužková, Valiace sa kamene, Kráľovná bielych tenisiek, Vymyslená, Láska moja, Neviem byť sám, Kaskadér nebo Voda, čo ma drži nad vodou, v muzikálu zazní i dvě novinkové písně, které Eláni natočí v červnu. U příležitosti uvedení nového díla se objeví na trhu také soundtrack k představení.

“Myslím si, že se nám podařilo připravit povedený divadelní kus, který bude krásný tím, že se při jeho realizaci budeme přibližovat nejslavnějším světovým muzikálům,” doufá režisér Ján Ďurovčík. “Osmý světadíl je postavený na kvalitní hudbě, dobrém textu i dobrém příběhu. Kromě zpívání jsou v něm i velké činoherní a taneční party. Budeme se snažit ho připravit v duchu klasických velkých titulů. Při představení by se měli lidé smát i cítit dojetí. Skupina Elán a texty Borise Fiľana v sobě nesou velké poselství. Jsou v nich příběhy a situace, které jsme všichni prožili nebo prožíváme. Už jen proto je krásné tento muzikál připravovat,“ pokračuje Ďurovčík s tím, že nárokům jednotlivých rolí odpovídají i požadavky na účinkující, kteří vzejdou z právě probíhajících konkurzů.

“Hledáme skutečná muzikálová monstra. Přihlásilo se na 400 zájemců a mnozí umělci, pro něž doposud byly konkurzy spíše formalitou a odcházeli z každého castingu s nabídkou role, byli tentokrát překvapení, že nárokům režiséra a producenta nevyhověli. Našlo se však několik mladých, nadějných talentů, se kterými je radost pracovat, kteří mají chuť zvládnout herectví i tanec podle představ tvůrců a hlavně – dokáží zazpívat pěvecky náročné písně skupiny Elán,” doplňuje tiskový mluvčí Divadla Kalich Jaroslav Panenka.

Nápad na muzikál Osmý světadíl se zrodil v hlavách režiséra Jána Ďurovčíka a producenta Michala Kocourka, mj. i jako dárek k letošnímu 30. výročí zahájení profesionální dráhy legendární kapely. Její členové se spolupodílí na výběru písniček, jejich úpravách i na dokomponované scénické hudbě.

Foto: Divadlo Kalich