Že je hudební skladatel a hitmaker Zdeněk Barták zároveň úspěšným muzikálovým autorem, není žádným tajemstvím. Jeho díla se s úspěchem hrají nejen u nás, ale také na asijském kontinentu, konkrétně v jihokorejském Soulu. Citový vztah má také k Hluboké nad Vltavou, kde zdejší divadelní soubor, založený a vedený Zdeňkem Piklem, uvedl na nádvoří slavného zámku už tři jeho muzikály – Jednu noc na Karlštejně, Romea a Julii a loni v létě Casanovu. Posledně jmenovaný titul byl napsán přímo pro Hlubokou, kde se také odehrála jeho světová premiéra. Po úspěchu této produkce se muzikál Casanova představí také pražskému publiku – od 23. května v Divadle Broadway. Režie se tentokrát ujme Filip Renč, tým dále doplní Josef Vojtek v roli Casanovy v nejlepších letech a Marián Vojtko coby Josef Emanuel z Valdštejna. Na ostatní role a další alternace se uskuteční ve dnech 25. a 26. února v Divadle Broadway konkurz. Z původního obsazení už mají účinkování přislíbené Dita Hořínková (Karolína z Dubna) a Zuzana Benešová (Líza).

„Jsem rád, že jsme do týmu získali dva nové Casanovy – Josefa Vojtka a Filipa Renče,” pronesl s pousmáním Zdeněk Barták, se kterým jsme se sešli v jedné z plzeňských restaurací a požádali jej v souvislosti s pražskou premiérou Casanovy o rozhovor.

Pane Bartáku, muzikál Casanova měl loni v létě premiéru na zámku Hluboká nad Vltavou, kde se s úspěchem hrál celé prázdniny. Kdo přišel s nápadem představit dílo také pražským divákům?

Když jsme uvedli premiéru muzikálu Casanova na nádvoří Státního zámku Hluboká nad Vltavou, který jsme napsali k životnímu jubileu producentovi Zdeňku Piklovi, netušili jsme, jaký bude mít ohlas. Na jednom z představení byl přítomen i Josef Vojtek, který se také velmi bavil a muzikál ocenil. Až poté jsme se rozhodli, že ho zkusíme nabídnout producentovi Oldřichu Lichtenbergovi, který ho nyní uvede na scéně Divadla Broadway v Praze, čehož si všichni velmi vážíme.

Přenést muzikál z plenéru zámeckého nádvoří na klasické divadelní jeviště jistě nebude úplně jednoduché. Můžete stručně popsat změny, které inscenaci čekají?

No tak, změna je život. Určitě nějaké změny budou, protože těžko můžeme přenést na Broadway zámek Hluboká, i když mně osobně by se to líbilo. Ovšem nový tvůrčí tým je natolik zkušený a kreativní, že se určitě dočkáme celé řady překvapení. Já už je znám, ale neprozradím je. Těšte se.

Na většinu postav je vypsán konkurz. Již dnes je ale jisté, že v Casanovu v nejlepších letech se promění Josef Vojtek a režisérem představení bude ostřílený Filip Renč. Můžete prozradit, zda se v Divadle Broadway objeví někteří herci z původního provedení, například zakladatel a bard Divadla v Hluboké nad Vltavou Zdeněk Pikl?

My jsme zvolili celkem logické a objektivní řešení, a to oficiální regulérní konkurz. Pro všechny z incenace na Hluboké i pro nově příchozí. Takže pokud se Zdeněk přihlásí, myslím si, že má velkou šanci. Takže Zděndo, konkurz je v Divadle Brodway 25.-26.2.2013 od 14:30 – 21:00 (viz. níže).

Počítáte společně se synem Danielem s nějakými změnami v hudební partituře?

I tady se dá počítat s určitou korekcí původní partitury, ale nebude to nic dramatického. Možná ještě jeden či dva nové songy připíšeme. Uvidíme.

Poslední otázka – zkomponoval jste řadu hitů, filmových melodií i úspěšných muzikálů. Chystáte v současnosti nějaký nový titul pro divadlo?

Teď není čas na nic jiného, než na Casanovu, který si to zcela jistě zaslouží. Ale možná už mohu prozradit, že dlouhodobě a ve stejném týmu, který posílí Radek Balaš, pracujeme na novém původním českém muzikálu, opět pro Divadlo Broadway – MARILYN MONROE, který bude mít premiéru v sezóně 2014/2015.

Díky za rozhovor.

CASANOVA Informace ke konkurzu

Cleopatra Musical, s.r.o. vyhlašuje konkurz do muzikálu CASANOVA, který se koná:
25. a 26.2. 2013 od 14,30 hod. v Divadle Broadway (Na Příkopě 31, Praha 1).

Upozorňujeme, že company v tomto muzikálu bude zpívat živě, a proto hledáme kromě sólistů hlavně zpívající tanečníky / tanečnice.

Konkurzy se budou skládat celkem ze tří částí:

1. choreografická (s sebou si vezměte náležitý oděv a obuv).
2. pěvecká
3. herecká – viz níže přiložené soubor s monology

Pro všechny účastníky pěveckého konkurzu je povinná jedna skladba (z muzikálu Casanova ke stažení v dalších souborech) a druhá skladba dle vlastního výběru s vlastním hudebním základem na CD (nebude k dispozici klavírní doprovod) – prosím připravte si obě !

Důležité je také správně odhadnout, pro jakou pěveckou roli se účastník konkurzu rozhodne, a proto naleznete velmi stručný popis jednotlivých (povinných) pěveckých partů.

Giacomo: Malý zpívající kluk (do 13ti let)

Komtesa Adéla: Popovější nádech celé této role – energická, krásná a emancipovaná americká neteř (20 – 30 let)

Hrabě z Valdštejna: Operně založený – starší mužský hlas (40 – 60 let)

Hraběnka: Rozverná dáma středního věku – může mít i operní nádech (35 – 50 let)

Bednář: komická postava i role – věk nerozhoduje – záleží na výrazu

Líza: nutná operní průprava s uměním zpívat i neoperně a energicky dravě. U této role je nutné si připravit obě přiložené písně ! (Nemusí být píseň dle výběru) (20 – 40 let)

Comp. páni i dámy: uvítáme rozličné barvy hlasů (BASS, BARYTON, TENOR, ALT, SOPRÁN). Na věku nezáleží.

V případě zájmu účasti na konkurzu se akreditujte s uvedením role na emailu:
bele@kleopatra-muzikal.cz (Standa Běle, company manager Divadla Broadway)

Foto: Martin J. Polák

1) Zdeněk Barták, Zuzana Benešová, Josef Vojtek
2) Zuzana Benešová, Josef Vojtek, Oldřich Lichtenberg, Filip Renč, Dita Vích Hořínková
3) Josef Vojtek, Zdeněk Barták
4) Dita Hořínková, Josef Vojtek, Zuzana Benešová